salyangoz.gen.tr https://www.salyangoz.gen.tr Salyangoz, Salyangoz Türleri ve Özellikleri tr-TR hourly 1 Copyright 2019, salyangoz.gen.tr Thu, 06 Apr 2017 00:00:00 +0000 Fri, 15 Nov 2019 00:00:00 +0000 60 Salyangoz Özlü Krem https://www.salyangoz.gen.tr/salyangoz-ozlu-krem.html Thu, 22 Nov 2018 06:59:40 +0000 Salyangoz özlü krem: Salyangozun salgıladığı yapışkan sıvının cilt üzerindeki faydaları hemen hemen herkes tarafından bilinmektedir. Salyangoz özünden elde edilen salyangoz özlü krem tüm cilt çeşitleri için ayrı içerikl Salyangoz özlü krem: Salyangozun salgıladığı yapışkan sıvının cilt üzerindeki faydaları hemen hemen herkes tarafından bilinmektedir. Salyangoz özünden elde edilen salyangoz özlü krem tüm cilt çeşitleri için ayrı içeriklerle hazırlanmış bir krem çeşididir. Tüm ciltler için farklı formüllerle hazırlanan fakat ana maddesi salyangoz özü olan bu kremlerin cilt üzerindeki olumlu etkileri uzun süre yapılan araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır. Salyangoz özlü kremler içeriğinde parfüm ve renklendirici kullanılmadan üretilmektedir. Tamamen doğal olarak üretilen bu kremi geceleri uyumadan önce kullanmakta fayda vardır. Salyangoz özlü kremler içeriğinde cilde iyi gelen allantoin ve kolajen içermektedir. ayrıca elastin proteinleri ve glikolik asit içeriğinde bulunmaktadır. Cilde faydalı olan tüm bu değerler kremin % 80 bölümünü oluştururken geriye kalan % 20 lik bölümünü ise cilt nem dengesini sağlayan ve cildi gerginleştiren değerler içermektedir. Sizde cilt problemleri yaşıyorsanız salyangoz özlü kremleri tercih edebilirsiniz. Düzenli, doğru ve devamlı bir şekilde kullandığınızda cildinizdeki olumlu değişimi sizde kısa sürede fark edeceksiniz.

Salyangoz özlü kremin faydaları:
 • Özellikle belli bir yaş sonrası yanaklarda ve tüm cilt yüzeyinde oluşan ince kırışıklıkların hafiflemesine yardımcı olur.
 • Cildi olumsuz etkileyecek dış etkenlere karşı koruyarak ciltte kalkan görevi üstlenir.
 • Yaşlanma belirtilerinin gecikmesini sağlar ve özellikle 30 yaş üstü ciltlerde yaşlılık belirtilerinin daha geç oluşmasını sağlayan bir krem olarak bilinmektedir.
 • Salyangoz özlü krem cildin nem dengesini büyük ölçüde düzenler. Özellikle kuru ciltlerde etkili bir nem sağlar. Böylelikle ciltte kuruma sonrası oluşan pullanma ve hafif çatlak görünümü ortadan kaybolur.
 • Cildi derinden besleyerek ciltte ver olan hasarları onarır. Cildin onarımı ve yenilenmesi daha taze bir cilt görünümüne ulaşmanızı sağlar.
 • Ciltte sivilce ve akne problemi yaşayanlar için de salyangoz özlü krem tavsiye edilmektedir. Bir taraftan önceden var olan sivilce ve akne lekelerini azaltırken bir taraftan da yeni akne ve sivilce oluşumlarını engellemektedir.
 • Vücutta var olan özellikle doğum sonrası oluşan çatlak izlerini hafifletmekte de kullanılan bir kremdir. Salyangoz özlü krem ani kilo alım verimlerinden kaynaklanan veya hamilelikten kaynaklı oluşan çatlak görünümünü etkili bir şekilde azaltmaktadır.,
 • İlerleyen yaş sonrasında oluşan boyun bölgesindeki kırışıklıkların giderilmesi için tercih edilen salyangoz özlü krem boyundaki yaşlanmış cilt görünümünü, cildi sıkılaştırarak gidermektedir.
 • Erkeklerde traş sonrası oluşan kızarıklık ve cilt üzerinde oluşan kabarık görünümü alması için de salyangoz özlü krem kullanılmaktadır.
 • Kaz ayaklarının kırışık görünümünden kurtulmak için masaj eşliğinde salyangoz özlü krem kullanılması göz çevresinde canlanmayı sağlar ve daha genç bir görünüme kavuşmanıza fayda sağlar.
 • Salyangoz özlü krem cilde parlaklık ve doğal bir ışıltı kazandırır. Lekeleri hafifletir ve daha pürüzsüz bir cildiniz olmasını sağlar
]]>
Salyangoz Yağı https://www.salyangoz.gen.tr/salyangoz-yagi.html Thu, 22 Nov 2018 21:08:04 +0000 Salyangoz yağı: Salyangoz özünden elde edilen salyangoz yağı özellikle cilt için tercih edilen bir yağ çeşididir. Salyangoz yağı vücudunda çeşitli cilt problemleri yaşayanlar için tavsiye edilen bir üründür. Tamamen doğal Salyangoz yağı: Salyangoz özünden elde edilen salyangoz yağı özellikle cilt için tercih edilen bir yağ çeşididir. Salyangoz yağı vücudunda çeşitli cilt problemleri yaşayanlar için tavsiye edilen bir üründür. Tamamen doğal bir şekilde üretimi yapılan salyangoz yağı içeriğinde cilt için faydalı olan birçok değeri barındırmaktadır. Salyangoz yağını cildinizde kullanmadan önce kullanacağınız bölgeyi önce yıkayın ve kurulayın. Daha sonra özellikle geceleri kullanmayı tercih edin. Sabah uyandığınızda salyangoz yağı kullanılan bölgeyi yıkayarak temizleyebilirsiniz. Fakat salyangoz yağı kullanılan bölge elbise altında kalıyorsa ve doğum çatlakları için kullanılıyorsa o zaman yıkanıp temizlenen bölgedeki cildinize masaj yaparak salyangoz yağını tekrar sürebilirsiniz. Sizde çeşitli cilt sorunları yaşıyorsanız salyangoz yağını denemelisiniz. Devamlı kullanımla cildinizde yaşadığınız sorunların giderildiği göreceksiniz.

Salyangoz yağı faydaları:
 • Salyangoz yağı ciltte özellikle doğum sonrası oluşan çatlakları gidermek için kullanılmaktadır. Salyangoz yağı düzenli bir şekilde kullanıldığı takdirde hamilelik döneminde karın, bacak ve kasık bölgelerinde oluşan çatlakların görünümünde etkili bir şekilde hafifleme sağlanmaktadır.
 • Ciltte oluşan hafif kırışıklıkları gidermektedir. Özellikle 30 yaş üstü ciltlerde yavaş yavaş ince çizgiler belirmeye başlar. Salyangoz yağı kırışıklık oluşan bölgelerde kullanıldığında henüz yeni belirmeye başlayan cilt kırışıklıklarını giderir.
 • Yıllardan beri oturmuş ve yer edinmiş kırışıklıklarda ise salyangoz yağı kırışıklıkların hafiflemesine fayda sağlamaktadır.
 • Salyangoz yağı kahverengi leke görünümünü de azalttığı bilinmektedir. Hafif güneş lekesi ve sivilce izlerini salyangoz yağının giderdiği söylenmektedir.
 • Salyangoz yağı cildi sıkılaştırarak cildin genç ve dolgun kalmasını sağlar. Salyangoz yağının doğru ve düzenli kullanımı ciltte ilerleyen yaş sebebiyle oluşan olası cilt çökmelerini engellemektedir.
 • Cildin nem dengesini koruyan salyangoz yağı kuru ciltlerde oluşan deri çatlamalarını, pullanma ve kabuklanmaları engelleyerek pürüzsüz bir görünüme ulaşmanızı sağlar.
 • Yaşlılık belirtilerinin gecikmesine fayda sağlayan salyangoz yağı cilde elastikiyet kazandırır.
]]>
Salyangoz Sabunu https://www.salyangoz.gen.tr/salyangoz-sabunu.html Fri, 23 Nov 2018 16:55:29 +0000 Salyangoz Sabunu; Uzmanların uzun yıllar yapmış olduğu araştırmalar sonrasında salyangoz sabunun cilt sağlığı açısından mucizevi bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Salyangozun salgılamış olduğu sıvının ciltte k Salyangoz Sabunu; Uzmanların uzun yıllar yapmış olduğu araştırmalar sonrasında salyangoz sabunun cilt sağlığı açısından mucizevi bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Salyangozun salgılamış olduğu sıvının ciltte kurumuş derinin yenilenmesine etkili olduğu tespit edilmiştir. Uzmanlar salyangoz kabuğunun kırılmasından sonra tekrardan yenilendiğini gözlemlenmiştir. Salyangozun salgılamış olduğu bileşikler içerisinde yer alan enzimlerin yenileyici özelliği bu sebeple tespit edilmiştir. Salyangoz sabunu incelendiğinde yapısında cilt için yaşamsal öneme sahip olan zengin protein, vitamin, karbonhidrat ve allantoin yer almaktadır. Bu faydalı enzim ve mineraller kurumuş cilt ve lekelerin temizlenmesinde etkileyici bir özelliğe sahip olmuştur. Gün içerisinde rahatlıkla kullanılan salyanguz sabunu antibakteriyel özelliğe sahip olup mikropları yok edici özelliğe sahiptir. Bununla birlikte sivilce ve aknelerin yok olmasında oldukça etkili özelliğe sahiptir. 

Salyangoz Sabunu Faydaları
 • Cilt üzerinde oluşan kırışıklıkları ve selüliti azaltır.
 • Güneş lekelerinin yok edici özelliğe sahiptir.
 • Cilt üzerinde oluşan lekeleri yok edici özelliğe sahiptir.
 • Sivilce ve aknelerin kurumasını sağlayarak tekrar oluşmasını engeller.
 • Hamileliğin ardından oluşan çatlakların kapanması üzerinde etkilidir. 
 • Salyangoz sabunu vücudun farklı bölgelerinde oluşan ten lekelerini kapatıcı özelliğe sahiptir.
 • Saç köklerinin canlanmasını sağlar ve yüzdeki lekeleri yok eder.
 • Ayak kokusunu giderici özelliğe sahip olup hücreleri besleyici özelliğe sahiptir.
 • Yapısında bulunan allantoin maddesi sayesinde hücreler yenilenir.
 • Güzel koku yayılmasını sağlayarak insanın içini ferahlatır.
 • Aşırı soğuk ve sıcak havalarda cildin nem kaybının önleyici özelliğe sahiptir. 
 • Düzenli kullanılması halinde pürüssüz bir cilde sahip olunur. 
 • Yağlı ciltlerde 6-7 gün kullanılması halinde sivilcelerin temizlenmesini sağlar
 • 10-15 gün kullanılması halinde iltihaplı sivilcelerin kurumasını sağlamaktadır
 • Vücudun üretmiş olduğu fazla yağın emilimini sağlamaktadır.
 • Vücutta bulunan ölü hücre ve keratinsi yapının vücuttan atılmasını sağlamaktadır. 
Salyangoz Sabunu Nasıl Kullanılmalıdır

Yapısında bulunan faydalı bileşikler ve elementler sayesinde salyangoz sabunu gün içerisinde hijyenik temizlik amacıyla istenildiği ölçüde kullanılır. Salyangoz sabununun doğal ve katkısız olması nedeniyle küçük yaştan itibaren kullanılmasında faydalar bulunmaktadır. Salyangoz sabunu cilde sürülürken sıcak su ile köpürtülmesi sabunun içerisindeki minerallerin kısa sürede vücuda alınmasını sağlamaktadır. Salyangoz sabunu eczane ve sağlık ürünü satılan marketlerde rahatlıkla temin edilmekle birlikte ekonomik bir sabun türüdür. 
]]>
Salyangozun Faydaları https://www.salyangoz.gen.tr/salyangozun-faydalari.html Sat, 24 Nov 2018 12:50:24 +0000 Salyangozun Faydaları oldukça fazladır. Vücutları yapı olarak yumuşaktır. Salyangozların kol ve bacak gibi vücut parçaları bulunmamaktadır. Yumuşak bedenleri sert olan bir kabuk tarafından korunmaktadır. Salyangozların bedeni Salyangozun Faydaları oldukça fazladır. Vücutları yapı olarak yumuşaktır. Salyangozların kol ve bacak gibi vücut parçaları bulunmamaktadır. Yumuşak bedenleri sert olan bir kabuk tarafından korunmaktadır. Salyangozların bedeni kaygan, nemli ve uzundur. Salyangozlar çok kuru ve sıcak olan ortmaları pek sevmezler. Daha çoğunlukla nemli ve fazla ışık alan ortamlardan hoşlanırlar. Salyangozların ayak kısmında oldukça kaygan olan ve bir sıvı salgılayan kendine özgü özel bir salgı bezi vardır. Salgıladığı bu kaygan sıvı sayesinde bulunduğu yere ıslak ve sümüksü bir iz bırakmaktadır. Salyangozun faydaları da bu salgı bezinden salgılanan sıvı sayesinde etkisini göstermektedir. 

Salyangozun Faydaları Nelerdir.

Salyangozun salgıladığı özel salgı sayesinde ciltte hücre yenilenmesini sağladığından bir çok cilt ve yüz kremlerinin içinde salyangoz salgısı kullanılmaktadır. Özellikle yaşlanma karşıtı cilt kremlerinde daha çoğunlukla kullanılmaktadır. Yapılan bilimsel araştırmalarda cansız salyangozların hiç bir işe yaranmadığı, bunun yanı sıra canlı salyangozların cilt yenilenmesi ve hücre çoğalmasında oldukça etkili olduğu açıklanmıştır. 

Tokyo'da yapılan bir bilimsel araştırma sayesinde ciltte zarar görmüş gözenekleri tedavi etmek ve cildi tazelemek için cilt bakımında yüze salyangoz koyularak salyangoz salgısını cildin emmesi beklenir. Bu süre içinde salyangoz salgıyı saldıktan sonra cilt üzerinde canlı salyangoz gezinmeye başlar. Salyangozdan gelen gelen salgı yapışkan derisinde protein bulunarak, antioksidan içermektedir. Bu nedenle cilt için salyangoz oldukça faydalıdır. 

Salyangozun Faydalarından biri de salyangozun antibiyotik içermesi ve kollajen içermesinden kaynaklanmaktadır. Salyangozun yüzeyde bırakmış olduğu mukus, bir asit türü içermesinden dolayı deri üzerinde ölü hücrenin erimesini sağlayarak cilde bir canlılık verir. 

Salyangoz Tedavisi

Canlı olan salyangozlar cilt üzerinde bırakılarak ciltteki ölü hücrelerin saygangozun salgısı sayesinde erimesi beklenir. Cilde canlılık ve parlaklık kazandırması sayesinde estetisyenler ve dermatoloji uzmanları bu salyangoz tedavisi sıklık ile kullanır. Özellikle cildi yenilediği için kırışıklığın azalmasında, tahriş olan ve hasar gören cilt üzerinde, cilt lekelerinde, sivilce ve akne tedavisinde salyangozun faydalarından yararlanılır.
]]>
Elicina Salyangoz Kremi https://www.salyangoz.gen.tr/elicina-salyangoz-kremi.html Sat, 24 Nov 2018 19:32:39 +0000 Elicina salyangoz kremi, salyangozun salgıladığı sıvının Kozmetik ürünlerde kullanıldığı belirtilmektedir. Bu uygulama ile birlikte cildin daha genç görünmesini sağlanırken; ciltte bulunan olumsuzlukların giderilmesi sağlan Elicina salyangoz kremi, salyangozun salgıladığı sıvının Kozmetik ürünlerde kullanıldığı belirtilmektedir. Bu uygulama ile birlikte cildin daha genç görünmesini sağlanırken; ciltte bulunan olumsuzlukların giderilmesi sağlanır. Geçmişten günümüze alternatif tıp içerisinde birçok bitkinin ve hayvanın salgıladığı sıvıların kullanılarak kremlerinin yapıldığı belirtilmektedir. Özellikleri çağımızda genç kalma konusunda Kozmetik ürünlerde yeni buluşlar ve formüller ile cildin yenilenerek tazeliğinin korunması sağlanmaktadır. Salyangozun salgıladığı sıvı içerisinde bulunan kalsiyum, protein, allantoin maddesi sebebiyle ciltte bulunan kırışıklıkların ve sivilcelerin giderilmesi sağlanırken; bu bölümünde bulunan izlerin yok olması desteklenir.

Elicina salyangoz kremi faydaları
 • Ciltte bulunan problemlerin giderilmesi için kullanılan elicina salyangoz kremi ile birlikte kırışıklık, leke, sivilce, akne, enfeksiyon gibi problemlerin giderilmesi saldıranlar. 
 • Ayrıca bayanlarda doğum sonrası oluşan çatlakların giderilmesi için günde iki kez uygulanması ile inanılmaz faydalar elde edilir.  
 • Kilo verme sebebiyle meydana gelen yırtıkların giderilmesinde de inanılmaz etkileri vardır. 
 • Ciltte bulunan yara sebebiyle meydana gelen izlerinin giderilmesi üzerinde etkileri kanıtlanmıştır. 
 • Oldukça başarılı sonuçlar elde edilmesinin yanı sıra ameliyat sebebiyle meydana gelen izlerin giderilmesinde de oldukça etkilidir. 
 • Güneş ışınlarının olumsuz etkilerinin giderilmesi ve güneş ışınları sebebiyle oluşan problemlerin ve lekelenmelerin giderilmesinde oldukça etkilidir. 
 • Bu bölümde oluşan kızarıklık, tahriş ve çillenmenin giderilmesinde elicina salyangoz kremi etkisi kanıtlanmıştır. 
 • Özellikle kuru cilt yapısına sahip olan kişilerde bulunan aşırı kırışıklık oluşumunun giderilmesine fayda sağlar. 
 • Erkeklerde elicina salyangoz kreminin traş sonrasında kullanılması bu bölümde oluşan tahribatın ve kızarıklığın giderilmesine fayda sağlar. 
 • Bu uygulama ile birlikte cildin nem miktarı yükseltilerek bebeksi bir görünüm elde edilir. 
 • Bayanlarda kaz ayağı denilen göz çevresinde oluşan kırışıklıkların giderilmesinde ve boyun çizgilerinin yavaşlatılmasında son derece etkilidir. 
 • İçerdiği maddeler sebebiyle cildin esneklik kazanmasını destekler. 
 • Cildi sıkılaştırma etkisinin yanı sıra içerdiği glikolik asit nedeniyle cilt üzerinde bulunan ölü hücrelerin giderilmesine fayda sağlarken, yeni hücre oluşumunu hızlandırılır. 
 • Elicina salyangoz kremi uygulamadan önce cildinin ılık su ile iyice temizlenmesinin ardından salyangoz kreminin uygulanması gerekir. 
 • İnce tabaka halinde sürülmesinin sonrasında dairesel hareketler ile cilde masajlar yapılarak elicina salyangoz kreminin cilt tarafından emilimi desteklenir.  
 • Gündüz kremin temiz cilde yapılmasının sonrasında kurumasının beklenmesinin ardından makyaj yapılması tavsiye edilir. Böylece elicina salyangoz kreminin etkilerinden seviyede istifade edilir.
]]>
Queen Elizabeth Salyangoz Kremi https://www.salyangoz.gen.tr/queen-elizabeth-salyangoz-kremi.html Sun, 25 Nov 2018 01:52:31 +0000  Queen elizabeth salyangoz kremi, içerisinde bulunan maddeler insan vücuduna karşı oldukça faydalıdır. Salyongoz sıvısından yapılmakta olan bu kremin vücutta gelebilecek çeşitli hastalıkların önlenmesi içinde kull
 Queen elizabeth salyangoz kremi, içerisinde bulunan maddeler insan vücuduna karşı oldukça faydalıdır. Salyongoz sıvısından yapılmakta olan bu kremin vücutta gelebilecek çeşitli hastalıkların önlenmesi içinde kullanıldığı bilinmektedir. İnsanoğlu eskilerden beri meydana gelmiş olan hastalıkların tedavisi için çeşitli yollara başvurmuş ve hastalıklarının tedavisi için uygun olan yöntemleri bulmuşlardır. Bu salyangoz kremi de eskilerden beri kullanılmakta olan bir türdür. Deri ve cildin sağlıklı bir yapıda kalmasına fayda sağlayan bu krem özellikler yaşlılık belirtilerini ortadan kaldırdığı için yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Bunun yanı çarpma ile meydana gelen morarmaların hızlı bir şekilde kaybolması içinde oldukça etkilidir. Çaprma sonucu kılcal damarlarda meydana gelmiş olan hasarı onaran bu krem vücutta meydana gelebilecek çatlakların onarılmasını içinde kullanılmaktadır. 

 Queen elizabeth salyangoz kremi faydaları
 • Yaş ilerlemesi ile birlikte  ortaya çıkabilecek kırışıklıkların giderilmesine yardımcı olur. İçerisinde yer alan maddeler cildin gergin bir yapıya sahip olmasına ve parlak bir görünüm elde etmesine yardımcı olur.  
 • Vücudun herhangi bir  bölgesinde meydana gelebilecek sivilce oluşumlarına engel olmaktadır. Ayrıca meydana gelmiş olan sivilcenin hızlı bir süre içerisinde kuruyup kaybolmasına yardımcı olur. Ayrıca  sivilcenin oluşmuş olduğu bölgede kalabilecek izlerin önlenmesine faydalı olmaktadır. Bunun yanı sıra cilt üzerinde meydana gelmiş olan lekelere karşı da oldukça etkilidir. Lekelerin kısa bir süre içerisinde kaybolmasına yardımcı olur. Ayırca deri üzerindeki gözenekleri beslenmesine yardımcı olarak cildin sağlıklı bir yapıda kalmasına fayda sağlar.
 • Cildin pürüzsüz bir yapı kazanması için Queen elizabeth salyangoz kremi harika bir kremdir. . Cilt üzerinde oluşmuş çil veya siyah noktaların da giderilmesi fayda sağlar. 
 • Yaş ilerlemesi ile birlikte bir takım renk tonları meydana gelebilmektedir. Oluşan bu ton farklarını  engelleme açısından oldukça faydalı olan salyangoz kremi, cildin doğal bir görünüm kazanmasında da oldukça etkilidir.  
 • Kuru ciltlerin nemlendirilmesi amacı ile rahat bir şekilde kullanılabilen bu krem, deri dökülmelerine karşı da mükemmel bir fayda sağlamaktadır. Ayrıca deri üzerinde meydana gelebilecek çeşitli hastalıkların önlenmesine yardımcı olur. 
 • Vücutta meydana gelmiş olan ve çeşitli unsurların neden olduğu cilt çatlaklarının önlenmesine fayda sağlayan bu krem, vücutta bulunan yaraların iyileşmesine de mükemmel bir fayda  sunmaktadır. Ayrıca güneş yanıklarına karşı da  oldukça etkili bir kremdir. Vücutta meydana gelebilecek yanığın oluşturmuş olduğu ağrı ve sızıların hafiflemesine de  yardımcı olan bu krem, tahriş olan bölgenin hızlı bir süre içerisinde tedavisini  yapmaya yardımcı olur.
]]>
Salyangoz Kremi https://www.salyangoz.gen.tr/salyangoz-kremi.html Sun, 25 Nov 2018 17:25:23 +0000 Salyangoz kremi, helix aspersa maddesinde elde edilen bir kremdir. Helix aspersa yapışkan ve sümüksü bir yapıya sahiptir ve çoğu kişinin kullanımını yadırgadığı bir maddedir. Bu madde güzellik ürünlerinin yapım Salyangoz kremi, helix aspersa maddesinde elde edilen bir kremdir. Helix aspersa yapışkan ve sümüksü bir yapıya sahiptir ve çoğu kişinin kullanımını yadırgadığı bir maddedir. Bu madde güzellik ürünlerinin yapımında sıkça kullanılmaktadır. İnflamasyonu azaltmak, ciltte oluşan kızarıklıklar gidermek, hücre yenilemeye teşvik etmek, cildi nemlendirmek gibi pek çok alanda faydalıdır. Salyangoz kremi, bilim tarafından faydaları bakımından kanıtlanmış bir kremdir. Modern bilim öncesi antik Yunanlılar tarafından da kullanılan bir üründür.

Salyangoz kremi içeriğindeki bileşenler nelerdir

Glikolik asit: Cilde derinlemesine nüfus eden bir maddedir. Asit cilt görünümünün düzelmesini sağlar. İnce çizgiler, kırışıklıkla, akne gibi birçok soruna karşı iyi gelir ve ölü hücreleri yok eder.

Alantoin: Cildin iyileşmesi için etkili bir bileşendir. Hücre içinde serbest radikallerle mücadele etme oranını arttırarak yaşlanma sürecine katkıda bulunur.

Kolajen: Yaşlanmaya bağlı gelişen kırışıklıklar ve ince çizgiler üzerinde olumlu etki oluşturmaktadır. Bağ, kıkırdak, tendon, kas ve kan damar duvarını kuvvetlendirici etkisi vardır.

Elastin: Cildin elastikiyetini arttıran önemli bir protein olarak bilinir. Cilde yaşlanma sürecinde destek olur.

Kalsiyum: Kemik erimesi üzerinde etkili olan bir bileşendir.

Protein: Vücut yapısı ve onarımı için önemli bir bileşen olan protein, tırnak, cilt, kas, saç gibi pek çok alanda faydalıdır.

Vitamin A: Kemiklerin gelişmesi ve akne tedavisi üzerinde olumlu etki bırakır. Saç dökülmelerine karşıda iyi gelir.

Antibiyotik peptidler: Salyangoz kremi yapımında kullanılan sıvı deri enfeksiyonuna yol açabilecek bakteri ve mikroplarla mücadele etmeye yardımcı olur.

Salyangoz kremi faydaları

Yanık tedavisi: Salyangoz kremi yapımında kullanılan yapışkan ve sümüksü olan madde cilt yanıkları üzerinde tedavi edici özelliğe sahiptir. Cilt yanığına maruz kalan kişiler üzerinde yapılan çalışmalara göre yanık üzerinde olumlu etki bıraktığı görülmüştür.

Ağrı kesici: Cilt yanıklarında etkili olan salyangoz kremi yanık nedeniyle yaşanan ağrıları kesmek içinde kullanılabilir. Anestezik etkiye sahip olan krem, kronik ağrılar içinde oldukça faydalıdır.

Yara tedavisi: Salyangoz kremi yara tedavisinde de uzmanlar tarafından tavsiye edilen bir kremdir. Yapılan çalışmalar sonucu yaralarda tedavi edici özelliği olduğu belirlenmiştir.

Akne tedavisi: Akne tedavisinde yaygın şekilde kullanılan salyangoz kremi, akne haricinde sivilce, kistik akne lezyonlar, tıkalı gözenekler içinde faydalıdır. Salyangoz kremi yapımında az kullanılmış olanları bu alanlarda daha etkili olur. Düzenli kullanımlarda 15-30 gün içinde etkileri gözle görülebilir.

Cildi nemlendirir: Salyangoz kremi günlük cilt nemlendiricisi olarak kullanılabilir. Kuru ciltlerde peeling etki yaratır. Cildin sağlığını koruyarak birçok soruna karşı mücadele eder.

Yaşlanma belirtileri: Yaşa bağlı fizyolojik olarak ortaya çıkan ince çizgiler, kırışıklıklar için kullanılabilecek salyangoz kremi, ölü hücreleri yok eder, cildin yenilenmesini sağlar ve cilde esneklik katar. 1 ay düzenli kullanıldığında pürüzsüz bir cilt görünümü sağlar.

Siğil tedavisi: Siğiller üzerinde alternatif tedavi olanağı sağlayan salyangoz kremi, direkt olarak siğil üzerine uygulanmalıdır. 15 gün düzenli kullanıldığında bu alanda etkileri görülebilir.

Tıraş tahrişi: Erkeklerde tıraş sonrası meydana gelen tahrişi gidermek için kullanılabilir. Tıraş sonrası cildi onarır, kızarıklığı giderir. Mükemmel bir sonuç elde edebilmek için çok az miktarda tıraş sonrası kullanmak yeterli olur.

Cilt izlerini tedavi eder: Cildin iyileşmesini sağlar. Yara izleri ve ciltte oluşan lekele]]> Salyangoz Yumurtası https://www.salyangoz.gen.tr/salyangoz-yumurtasi.html Mon, 26 Nov 2018 08:22:04 +0000 Salyangoz Yumurtası, Salyangozun yapısında bulunan faydalı mineral ve enzimlerden dolayı bir çok alanda salyangoz ürünleri kullanılmaktadır. Son zamanlarda salyangoz çiftlikleri açılarak salyangoz yumurtası üretilmeye başlanm Salyangoz Yumurtası, Salyangozun yapısında bulunan faydalı mineral ve enzimlerden dolayı bir çok alanda salyangoz ürünleri kullanılmaktadır. Son zamanlarda salyangoz çiftlikleri açılarak salyangoz yumurtası üretilmeye başlanmıştır. Salyangozlar bir defa çiftleşmeleri halinde 2-3 yıl boyunca yumurtlama özelliğine sahiptir. Bir salyangoz ortalama 70-100 arasında salyangoz yumurtası bırakabilmektedir. Salyangozlar yumurtalarını ortam sıcaklığına göre 20-30 gün içerisinde çatlayarak büyüme özelliğine sahiptir. Salyangoz yumurtalarının içerisinde bulunan faydalı minerallerden dolayı 50 gramı 300 TL gibi yüksek bir miktara satılma özelliğine sahiptir. Salyangoz yumurtası içerisinde karbonhidrat, yağ, protein ve vitaminler bulunmaktadır. Ülkemizde salyangoz ve salyangoz ürünleri tüketilmemesine rağmen uzak doğu mutfağında meze olarak kullanılmaktadır. 


Salyangoz Yumurtası Faydaları

Salyangozun yapısında bulunan enzimlerin kendisini yenileyici özelliği bulunmaktadır. Salyangoz yumurtası uygun sıcaklıkta üretilmesi halinde ekonomik açıdan ciddi gelirler sağlanmaktadır. Salyangoz yumurtasının içerisinde yer faydalı enzimler cilt sağlığının korunmasında etkilidir. Bir çok ilaç sanayi, kimya sanayi ve yemek sanayi gibi sektörlerde salyangoz yumurtası kullanılmaktadır. Uzmanların yapmış olduğu araştırmalarda salyangoz yumurtasının kurumuş cilt, yanık ve akneleri tedavi edici özelliği tespit edilmiştir. 

Salyangoz Yumurtası Fiziki Özellikleri

Bir salyangoz uygun koşullar altında ciddi anlamda salyangoz yumurtası bırakabilmektedir. Bu salyangoz yumurtası genellikle nemli çamur ve bitkilerin üzerine bırakılmaktadır. Görüntü itibariyle salyangoz yumurtası yuvarlak ve elipsi görünümde ve sarımtırak bir rengi bulunmaktadır. Salyangoz yumurtasının içerisinde salyangoz yavrusu, öz sıvı, karbonhidrat, yağ, su ve proteinler yer almaktadır. Salyangoz yumurtaları çoğunlukla az güneş alan bölgelerde yer almaktadır.
]]>
Salyangoz Dişi https://www.salyangoz.gen.tr/salyangoz-disi.html Sat, 03 Aug 2019 18:52:56 +0000 Salyangoz dişi; pek fazla duymadığımız bir tabir olmakla birlikte aslında üzerine sıklıkla araştırma yapılan bir yapıdır. İnsan oğlu dişi genellikle sadece besinleri sindirebilmek adına ön sindirim ile görevlidir. Ufak Salyangoz dişi; pek fazla duymadığımız bir tabir olmakla birlikte aslında üzerine sıklıkla araştırma yapılan bir yapıdır. İnsan oğlu dişi genellikle sadece besinleri sindirebilmek adına ön sindirim ile görevlidir. Ufak parçalara ayrılan besinler sindirilmek üzere diğer sindirim organlarına iletirler. Ancak bazı hayvanların diş yapıları oldukça ilginç bir yapıya sahiptir. Bu yapılardan birine de salyangozlar sahiptir. Dişleri üzerine yapılan araştırmalar öncelikle en dayanıklı hayvansal ürünün araştırılması ile başlamıştır. Bu araştırmaların sonucunda salyangoz dişinin ne kadar dayanıklı olduğu ortaya çıktı

Salyangoz Dişi
Yapılan araştırmalar ile birlikte örümcek ağı en sağlam doğal madde olmaktan çıktı. Salyangoz dişi bilim adamlarının yaptığı araştırmalara göre 6 bin mega pascal kadar (karbonu elmasa çevirebilecek güçte bir basınca denk) basıncaklı olabileceği sonucuna vardılar. Her ne kadar küçük bir yapı olarak görülse de kendi boyutundan çok daha fazla mukavemet sağlandığı salyangoz dişi bu araştırmalar ile birlikte oldukça fazla gündeme geldi. 

Örümcek ağının çelikten daha kuvvetli olduğu araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır ve bu şekilde örümcek ağlar ile birlikte özel savaş savunmalarında kullanabileceği yönünde haberler verilmiştir. Salyangoz dişi hakkında henüz bu yöne bir açıklama gelmese de oldukça doğa üstü bir yapıya sahip olan salyangoz dişinin de bazı alanlar da kullanabileceği düşünülmektedir.
]]>
Salyangoz Kremi Faydaları https://www.salyangoz.gen.tr/salyangoz-kremi-faydalari.html Tue, 27 Nov 2018 02:46:21 +0000 Salyangoz kremi faydaları, adından da anlaşıldığı üzere "salyangoz" dediğimiz bir böceğin salgısından elde edilmektedir. Helix aspersa adı verilen bu madde salyangozun özüdür ve yapışkan- sümüksü bir yapıya sahiptir. Her Salyangoz kremi faydaları, adından da anlaşıldığı üzere "salyangoz" dediğimiz bir böceğin salgısından elde edilmektedir. Helix aspersa adı verilen bu madde salyangozun özüdür ve yapışkan- sümüksü bir yapıya sahiptir. Her ne kadar kulağa hoş gelmese de, özellikle cilt için oldukça faydalıdır. Son yıllarda kullanımı gittikçe artmaya başlayan salyangoz kremi; aslında Antik Yunan zamanından bu yana bilinmekte olan bir kremdir. Birçoğumuzun iğrendiği salyangoz böcekleri, hücre yenilenmesini hızlandırmada etkili olan "Allantoin" bileşeni salgılamaktadır. Bu madde ise; kalsiyum protein ve vitamin yüklüdür. Ayrıca salyangoz sıvılarında, bol miktarda antibiyotik, kolajen ve elastin bileşenleri de bulunmaktadır.

Sizin bildiğiniz üzere salyangozlar, kırılan kabuklarının yerine yenisini üretebilen yetenekli canlılardan birisidir. Bu yenilenmeyi, oldukça kısa bir sürede yapabilen salyagozların, yürürken arkalarından bıraktıkları o doğal sıvı ile yaptıklarını eminim siz de bilmiyordunuz. İşte bu salgı öyle mucizevi ki; ondan krem üretilmeye başlanmıştır. Salyangoz kremi denilen bu krem, günümüzde kullanımı gittikçe yaygınlaşmaktadır. Zira salyangoz kremi faydaları, araştırmalar sonucunda kesinliğe kavuşmuştur. Akne sorunu olanlar, kırışıklık probleminden şikayetçi olanlar, daha pamuksu bir cildim olsun diyenler salyangoz kremi faydalarından yararlanmaktadırlar. Zaten bilhassa kadınlar başta olmak üzere cilt problemleri birçok kişinin kabusu haline gelmiştir. 

Salyangoz kremi faydaları nelerdir
 • Salyangoz kreminin en etkili oluğu sorunlardan birisi şüphesiz ki yanıklardır. Cilt yanıklarında iyileşmeye yardımcı olmakla birlikte, dokunun kendini yenilenmesine de etkisi olan salyangoz kreminin faydası muazzamdır. Yanığın neden olduğu ağrıları hafifletmede de kullanılmaktadır.
 • Yaraların iyileşmesini hızlandıran ve bu yönde doğal bir tedavi yöntemi olan salyangoz kremi faydaları oldukça yüksektir.
 • Akne ve sivilce sorunu olanlar salyangoz kreminden faydalanabilirler.
 • Siyah noktaları giderir, tıkalı olan gözenekleri açar ve daha pürüzsüz bir cilde sahip olmanızı sağlar.
 • Özellikle de biz bayanların en önemli sorunlarından birisi olan yaşlanma etkilerini en aza indirir. Kırışıklık giderici olması salyangoz kreminin faydaları arasında yer almaktadır. Ölü hücreleri canlandırır, yüzünüzdeki çizgileri sıkılaştırmaya yardımcı olur.
 • Siğillerden şikayetçi olanlar salyangoz kremini kullanarak etkisine şahit olabilirler. Zaten çok eski yıllarda da siğiller üzerinde kullanılmaktaydı.
 • Tıraş sonrası ciltte tahriş oluşumuna oldukça iyi gelmektedir. Kızarıklığı gidermesi, şişliği azaltması ve nemlendirici etkisinin olması; salyangoz kreminin faydaları içerisinde yer almaktadır.
 • Cildinizi bir kalkan gibi koruyabilen salyangoz kremi; virüs veya bakterilerin oluşmasını engeller.
 • Özellikle doğum sonrası meydana gelen çatlaklar başta gelmek üzere birçok çatlak probleminde etkilidir. Dokuyu onarıcı özelliği olması salyangoz kremi faydaları arasındadır.
 • Güneş ışınlarının neden olduğu koyu renkteki cilt lekelerinin yok olmasında kullanılır. 
 • Daha esnek bir cilde sahip olmanızı sağlar.
 • Cilt güzelliği ve daha sağlıklı bir cilt için salyangoz kreminin faydaları oldukça fazladır.
 • Yara, yanık, ve sivilce izlerini ortadan kaldırır. Cildinizi pürüzsüzleştirir ve daha taze bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur.
]]>
Salyangoz Balığı https://www.salyangoz.gen.tr/salyangoz-baligi.html Tue, 27 Nov 2018 16:59:29 +0000 Salyangoz balığı; Çok büyük olmayan ve uyumlu bir balık türüdür. Kuru yemlerin yanında canlı yemlerle beslenmeleri desteklenmelidir. Erkek ve dişi salyangoz balıkların boyları farklıdır. 5 veya 8 santim arasında Salyangoz balığı; Çok büyük olmayan ve uyumlu bir balık türüdür. Kuru yemlerin yanında canlı yemlerle beslenmeleri desteklenmelidir. Erkek ve dişi salyangoz balıkların boyları farklıdır. 5 veya 8 santim arasında değişmektedir. Dişileri, erkeklerden daha küçük boyuttadır. Üremeleri salyangoz kabuklarına yumurta bırakarak gerçekleşmektedir. Yavrular yumurtadan çıktıktan sonra yavrularını kesinlikle yemezler. Hatta yavruları yumurtadan çıktıktan sonra çoğu kez yavrularını önemsemezler.  

Salyangoz balıklarının yaşam şartları nelerdir

Salyangoz balıkları, 40 veya 50 litrelik akvaryum içinde yaşarlar. Akvaryumda bulunan suyun sıcaklığı 22 ila 26 derece olmalıdır. Akvaryum suyunun sıcaklığı sürekli ölçülmelidir ve 26 derece üstüne çıkmamalı ve 22 derece altına inmemelidir. Ayrıca PH derecesi 8 ve 9 arasında olmalıdır. Akvaryumun tabanında iri kumun dışında silis kum gibi ince taneli kumdan çok hoşlanırlar.

Salyangoz balıkları, salyangoz kabukları içerisinde gizlenmeyi severler ve kendilerini güvende hissetmektedirler. Bakımları ve üretilmeleri oldukça kolaydır. Küçük akvaryumlarda, olumsuz şartlarda dahi yaşayabilirler. Küçük alanlarda kolaylıkla yaşayabilirler. Akvaryum suyunun hafif tuzlu olması önemli bir ayrıntıdır. Ayrıca akvaryum içerisinde bulunan canlı bitkiler ve çakıl taşlarının da çok kirli olmamasına dikkat edilmelidir.

Salyangoz balıklarının beslenmesi

Salyangoz balıklarını beslerken yem miktarına çok dikkat edilmesi gerekir. Yem miktarı aynı zamanda akvaryumun temizliğinde de önemlidir. Çok fazla yem verildiği zaman balıklar doyduklarını bilmedikleri için ölmelerine neden olabilirler. Bu yüzden yem verilirken çok dikkat edilmesi gerekir. Çok sık ve çok fazla yem verilmemesine özen gösterilmelidir. Ayrıca akvaryum içerisinde balık pisliğinin çoğalmasına neden olabilmektedir. Balık yemi dışında canlı yemlerde verilerek daha sağlıklı gelişmeleri sağlanabilir.
]]>
Sümüklü Salyangoz https://www.salyangoz.gen.tr/sumuklu-salyangoz.html Tue, 27 Nov 2018 18:16:32 +0000 Sümüklü Salyangoz, Saydam renkli, sırtında kabuğu olan ve içi oldukça yumuşak olan hayvanlardır. Bu sürüngenlere halk arasında sümüklü böcek denmektedir. Toplamda 4 adet burunları vardır. Bu hayvanlar burunlarınd Sümüklü Salyangoz, Saydam renkli, sırtında kabuğu olan ve içi oldukça yumuşak olan hayvanlardır. Bu sürüngenlere halk arasında sümüklü böcek denmektedir. Toplamda 4 adet burunları vardır. Bu hayvanlar burunlarından çok özel sümüksü parlak bir salgı üretirler.Bu salgı hayvanların yerde daha rahat kayarak hareket etmesini sağlamaktadır. Sümüklü salyangozun dili çok farklı bir yapıda törpüyü andıran ve pütürlü bir şekli vardır.  Vücutları helezoni bir kabukla örtülü yada çıplaktırlar. Bu hayvanlar yazın 30 derecede kışın ise eksi 4 derecede kabuğunun içine gizlenerek yaşama tutunmaya çalışırlar.

Sümüklü salyangozların yaşadığı yerler ve üreme şekli

Sümüklü salyangozlar tatlı sularda ve akarsularda yaşamaktadırlar. Sümüklü salyangozların suda yaşayanları yaprak şeklindeki solungaçları ile solunum yaparlar.Karada yaşayanlar ise oksijen ile solunum yaparlar. Bu hayvanların başında iki tür yani antenleri bulunmaktadır. Bu antenlerin tam olarak uçlarında iki tane gözü bulunmaktadır.

Salyangozlar genelde ılıman ve nemli ortamları severler. Daha çok Akdeniz ve Marmara bölgesinde yaşarlar. Sümüklü salyangozlar salgıladıkları parlak ve sümüksü izlerle eşlerini bulurlar. Bu hayvanlar genelde yaz aylarında çiftleșirler. Sümüklü salyangozların bir kısmı ayrı eşeylidirler. Diğer kısmı da erdișilidir. Bu hayvanlardan hem erkek hem dişi organları mevcuttur. Erdişi olanlar karşılıklı olarak birbirini dölleme yeteneğine sahiptir. 

Sümüklü salyangozlar her seferinde 100 ile 200 arası yumurta bırakırlar. O yüzden çok çabuk ürerler. Bazı ülkelerde  bu hayvanların ticareti  yapılmaktadır.Dünya ülkelerinde bu sümüklü salyangozların  besin değeri yüksek olduğundan  sevilerek tüketilmektedir. Sümüklü salyangozlar  çok yavaş hareket ettikleri için 1 saatte ancak 1 metre  gidebilmektedirler. Bu hayvanlar bitkisel olarak beslenirler ve bağ bahçelere büyük zararlar verirler. Bu zararları önlemek için ve parlak olan sümüksü salgıyı yok etmek için salyangozların geçtiği yerlere günde 3 defa tuz atmak yeterlidir. 
]]>
Salyangoz Ne Yer https://www.salyangoz.gen.tr/salyangoz-ne-yer.html Wed, 28 Nov 2018 12:41:11 +0000 Salyangoz Ne Yer, Genelde yağmur yağdığı zamanlarda ortaya çıkan salyangozların çoğunluğu, otobur yani ot ile beslenen canlılardır.Etobur yani  etle beslenen türleri de vardır. Ancak etobur olarak beslenen türdeki salyangoz s Salyangoz Ne Yer, Genelde yağmur yağdığı zamanlarda ortaya çıkan salyangozların çoğunluğu, otobur yani ot ile beslenen canlılardır.Etobur yani  etle beslenen türleri de vardır. Ancak etobur olarak beslenen türdeki salyangoz sayısı oldukça azdır. Etobur ve otobur olarak beslenen salyangozlar gibi hepçil olarak beslenen salyangozlar da vardır.Salyangozların ev ortamında beslenmesi zor ve zahmetli olduğu gibi bu sürüngen hayvanların doğa ortamında beslenmesi en uygun olanıdır. 

Salyangozların  ağızlarında yiyecekleri, besinleri ufalamak ve  öğütmek için  radula adı verilen dişli bir dil yapısı vardır. Radula üzerinde ufak dişlilerin yer aldığı sert bir yapı olup,  bitkileri, besinleri parçalamaya ve daha sonra da öğütmeye yarar. Salyangoz ne yer sorusuna salyangozlar hayatta kalabilmek için bulundukları doğa ortamında, bitki yetiştirilen ortamlarda, yeşil bitkilerin taze olan sürgü kısmını yiyerek beslenirler şeklinde cevap verilebilir. Bir çok salyangoz bitkilerin filiz kısmını yiyerek beslenirken,etçil olan bazı salyangozlar  da  aynı doğa ortamında bulunan küçük böcekleri yiyerek beslenir. 

Salyangozları Bitkilerden Uzak Tutmanın Yolları

Bahçelerdeki sebze ve meyvelerin yaprak kısmını yiyen salyangozlar, taze, yeşil çimenleri yiyerek beslenirler. Meyve ve sebzelerin yapraklarını yedikleri gibi meyve öz sularını emerek de beslenirler.Bu  nedenden dolayı meyve, sebze yetiştiriciliği yapan çiftçilerin çoğunluğu salyangozların, meyve ve sebzelere verdiği zarardan rahatsızdır. Çiftçileri maddi yönden zarara uğratan salyangozlardan korunmak için çeşitli yöntemler denerler.Bitkilere zarar veren salyangozların sayıları az miktarda ise toplanıp, ortamdan uzaklaştırılır. Eğer salyangozların sayıları toplanamayacak kadar çok ise sebze meyve aralarına, bahçeye, ağaç diplerine, sarımsak asılır. Ya da sarımsak suyu dökülür. Diğer bir yöntem ise; bakırın şeritler halinde asılmasıdır. Bakırın, salyangozların açığa çıkardığı yapışkan sümüksü sıvıyla etkileşime girip, ortaya elektrik akımı çıkarır. Böylelikle salyangozların bitkilerin bulunduğu ortamdan uzaklaştığı düşünülüyor. 

Salyangozların Yediği Diğer Besinler

Salyangozlar doğa ortamında bulunan her türlü bitki türlerini, çiçekli bitkilerin çiçek kısımlarını, yeşil ve taze olan çimenleri, ağaç köklerinde yer alan yabani otları, ağızlarında bulunan radula adı verilen dişli yapı sayesinde öldürterek yerler. Salyangozların yediği besinlerin taze ya da kuru olması fark etmiyor. Her ikisini de  yiyen salyangoz  çeşitleri mevcuttur.Taze meyveleri yedikleri gibi ağaç kabuklarını  da öğüterek, yerler. 

Salyangoz ne yer sorusunu açıklayacak olursak: salyangozların yediği besinler sadece yeşil bitkiler, taze çimler, yabani otlar, ağaç kabukları değildir.Bu  besinlerle birlikte ağaç kabuklarından, ve bitkilerden aldığı nem ve hava ile de  beslenirler. Salyangozların doğa ortamında beslenmesinin  uygun görülmesinin nedeni ev ortamında bu nemin sağlanamamasıdır. Bir salyangozu ev ortamında beslemek onu ölüme terk etmektir. Yaşadığı doğal ortamda hayatını sürdürmesi en mantıklı olan seçenektir.
]]>
Salyangoz Cilt Bakımı https://www.salyangoz.gen.tr/salyangoz-cilt-bakimi.html Thu, 29 Nov 2018 01:16:59 +0000 Salyangoz Cilt Bakımı; Cilt sorunlarından olan akne; özellikle ergenlik döneminde kendini sık sık gösteren bir hastalıktır. Akne oluşumu ciltte kötü bir görüntü oluşturduğundan psikolojik olarak da bireyi etkisi altına alır Salyangoz Cilt Bakımı; Cilt sorunlarından olan akne; özellikle ergenlik döneminde kendini sık sık gösteren bir hastalıktır. Akne oluşumu ciltte kötü bir görüntü oluşturduğundan psikolojik olarak da bireyi etkisi altına alır. Aknenin birçok tedavi yolu vardır. Bu yöntemlerden birisi de salyangoz özü ile yapılan kremlerdir. 

Salyangoz kabuklu olan bir hayvandır. Salyangozun kabuğu zarar gördüğü zaman kabuk kendi kendini yenileme özelliğine sahiptir. Bu yenilemeyi ''allantoin'' denilen bir madde ile yapar. Allantoin maddesi kendi kendini yenileme niteliğinde bir maddedir.  Allantoin yapısında kalsiyum (Ca), ve başka mineraller, proteinler bulunur. Allantoin maddesi akne ve sivilcelerin iyileşmesini, tedavi edilmesini, yaraların onarılmasını, cildin yumuşamasını sağlayan maddedir. Allatoin yapısında bulunan vitaminler antioksidan görevi görür ve cildi serbest radikallerden korur. 

Salyangoz cilt bakımı yalnızca akne sorunu için değil farklı cilt sorunları için de kullanılır. Akne sonrası ciltte oluşan lekeler, güneş ışınları nedeni ile oluşan lekeler, cilt kırışıklıkları gibi sorunları gidermede etkilidir. Ciltte yaşlanma karşıtıdır, cilt hücrelerinin yenilenmesi, canlanmasını sağlar. 

Salyangozun Cilde Yararları
 • Ciltte yaşlanmayı önler, geciktirir. Yani anti-aging.
 • Sivilcelerin ciltte bıraktığı lekelerin giderilmesini sağlar.
 • Ciltte meydana gelen çatlakların bıraktığı izleri yok eder.
 • Doğum sırasında ve sonrasında meydana gelen çatlakları gidericidir. 
 • Erkeklerde traş esnasında ciltte oluşan tahriş ve kızarıklıkları azaltıcıdır.
 • Cildin kendi renginin korunmasını sağlar.
 • Ciltteki yara izlerinin onarımını yapar.
 • Cilt kırışıklıklarını azaltıcı ve yok edici etkiye sahiptir.
 • Ciltteki ölü hücrelerin atılmasını sağlar.
 • Ciltteki kuruluğu azaltır.
 • Cildin daha canlı ve pürüzsüz olmasını sağlar.
Salyangoz cilt bakımı öncesi cildi ılık su ile iyice temizleyin. Ardından temiz olan cilde salyangoz kremi uygulanır. Salyangoz özlü kremler, bütünü ile doğal olan kremlerdir. Bu nedenle rahatça kullanabilirsiniz, cilde zarar vermez. Kısa zaman içinde olumlu etkisini gösterir.
]]>
Salyangoz Yetiştiriciliği https://www.salyangoz.gen.tr/salyangoz-yetistiriciligi.html Thu, 29 Nov 2018 10:01:11 +0000 Salyangoz Yetiştiriciliği, yumuşakçalar sınıfına mensup kabuklu sürüngen kara hayvanı olan salyangoz yetiştiriciliği birtakım şartlar altında gerçekleştirilir. Salyangoz, tatlı suda, denizde ve karasal alanda yaşamını idam Salyangoz Yetiştiriciliği, yumuşakçalar sınıfına mensup kabuklu sürüngen kara hayvanı olan salyangoz yetiştiriciliği birtakım şartlar altında gerçekleştirilir. Salyangoz, tatlı suda, denizde ve karasal alanda yaşamını idame ettirebilir. Bu alanlarda temin edilen salyangozlar nemli bir ortamda uygun zemin hazırlandığında insanlar tarafından yetiştirilebilir. Bahçe kapsamında yetiştirilmeyi düşünülen bu hayvanın bol yağışa ihtiyaç duyduğu bilinmelidir. Hava koşullarının da belirli bir sıcaklık seviyesinde olması gerekir. Soğuk havaya dayanıksız olan adı geçen hayvan türü uzun ömürlü olmadığından dirençsiz yapıya sahiptir. Doğal yaşam ortamlarında sonbahar mevsiminde sıklıkla görülen salyangozlara zarar vermeden uygun bir kabın içerisine almak yetiştiriciliğe başlamanın ilk yoludur. Öte yandan yaşam alanı olarak nemli bir ortam sağlanmalıdır.
 
Salyangozların vücut yapılarında bol miktarda su bulunduğu için sıcak alanlarda yetiştirildiğinde kurumaya yüz tutat. Bu hayvan ilerledişi yol güzergahında sürünme aşamasında bir sıvı bırakır. Üzerindeki kabuk yapılanması sayesinde gövde kısımlarında kalan kurumuş nitelikli sümüksü sıvının varlığı vücut alanındaki nem dengesini korumasını sağlar. Salyangoz yetiştiriciliği bahçe veya tarla alanında yapılacaksa bu hayvanların bulunduğu yerden uzaklaşmasını engelleyecek uygun bir düzeneğin yapılması gerekir. Bu alanda kapalı biir şekilde dizayn edilen mekanda su, toprak, ağac kovuklarının yer alması doğal yaşam ortamını aratmamasına kaynaklık eder. Sıcaklık seviyesi yüksek olduğunda toprak altına, ağaç kovuklarının arasına ve su içerisine girerek yaşamını sürdüren salyangoz kalabalık halinde yetiştilmeye meyillidir.

Salyangozların Beslenmesi
Tabiatta yağmur yağdıktan sonra ortaya çıkan salyangozların yetiştiriliciliği üstlenildiğinde beslenmelerine yönelik imkanların doğru bir şekilde karşılanması gerekir. Otçul bir şekilde açlığını gideren bu hayvanlar bazen etçil olarak da beslenmektedir. Her türlü bitkilerin taze sürgünlerini yiyerek beslenen salyangozlar tahribata neden olabilir. Bunun için salyangoz yetiştiriciliğinde beslenme amacıyla birtakım bitki yapraklarının bulundurulması önemlidir. Sarımsaktan haz almayan bu hayvan bulunduğu alandan uzaklaşır. Eğer ki akvaryum tarzı bir kap içerisinde salyangoz yetiştiriciliği yapılıyor ise bakır nitelikli ürünler tercih edilmemelidir. Çünkü salyangoz bakır maddesi ile etkileşime girerek salgıladıkları sıvı sayesinde elektrik akımı meydana gelmektedir.
]]>
Salyangoz https://www.salyangoz.gen.tr/salyangoz.html Fri, 30 Nov 2018 08:48:32 +0000 Salyangoz, Kabuklu bir hayvandır. Nemi ve yağışlı bölgeleri çok seven salyangozları böyle bölgelerde daha  çok görmek mümkün olur. Vücutlarında çok yüksek seviyelerde sıvı bulunur. Bu hayvanlar yağışlı ve nemli havanı Salyangoz, Kabuklu bir hayvandır. Nemi ve yağışlı bölgeleri çok seven salyangozları böyle bölgelerde daha  çok görmek mümkün olur. Vücutlarında çok yüksek seviyelerde sıvı bulunur. Bu hayvanlar yağışlı ve nemli havanın çok olduğu, sonbahar mevsimlerinde sıklıkla ortaya çıkarlar. Bu hayvanların kabuklarıyla gövdeleri arasında sümüksü bir sıvı bulunur. Bünyelerinde bulunan bu sıvıdan dolayı aşırı soğuk havalarda donma yaşarlar. Çok sıcak havalarda ise sıvı kaybına uğrarlar. Bu sıvı kaybı ile kuruma ihtimalleri oldukça yüksektir. 

Salyangoz bünyesinde bulunan sümüksü sıvı geçtiği yerde iz bırakmasına neden olur. Bu sümüksü sıvının parlak bir görünümü vardır. Aynı zamanda uğradıkları sıvı kaybından etkilenmelerini en aza indirmek onların bünyesindeki bu sıvı sayesinde oluşur. En fazla yağmur yağdığı zaman ortaya çıkan salyangozun hem et hemde ot ile beslenebilmesi mümkündür. Kendini 
saklamayı bilen ve aşırı soğuk, aşırı sıcak havalarda ağaç ve toprak altına saklanabilme yeteneği olan bir hayvandır.

Salyangoz Üreme

Salyangoz, türünün hepsi ile çiftleşme özelliğine sahiptir. Çünkü bu hayvanlar hem dişi hemde erkek olabilmektedir. Çiftleşme dışında yapacakları yumurtlama işleminide kafalarını toprak deliklerine geçirerek gerçekleştirirler. Beslenme şekli taze sürgünleri etkilediği için salyangoz bahçe işi ile uğraşanların bir baş belasıdır. Salyangoz yetişen ürünün en taze olanını yemeyi çok sever. Çiftçiler bu yüzden onu uzaklaştırmak için çeşitli yollara başvururlar. Taze sürgünleri yiyen bu hayvan bu şekilde çiftçilere zamanla ciddi zararlar uğratır. 

Salyangoz Nerede Yetişir

Salyangoz, insan bünyesine hastalık bulaştırmayı başarabilen bir hayvandır. Evde, bahçe ve banyo gibi nemli yerlerde rastlamak mümkündür. Bitki seven bu hayvanlar evdeki saksıların üzerindede görülebilir. Salyangoz için sarımsak suyu tam bir uzaklaştırıcıdır. Hatta bir çok çiftçi sarımsak suyunu bahçelerinden salyangozu uzaklaştırmak için bir tuzak olarak kullanır.

Salyangoz karada, tatlı suda ve tuzlu suda yaşayabilecek şekilde farklı türleri vardır. Kara ve su salyangozun arasındaki tek fark kara salyangozunun döllenen yumurtasını sırtında taşımasıdır. Bazı türlerin özellikleri diğerlerine göre değişiklik gösterir. Bilinen en büyük türleri karada yaşayan türleridir. 900 gram ağırlığında ve Afrika'da tespit edilen bu tür oldukça tehlikelidir. Hatta dokunulduğunda hastalık bulaştırma ihtimali oldukça yüksektir.

Salyangozun yapı özellikleri nelerdir
 • Bu hayvanların antenleri vardır ve merak edilen gözleri antenlerinin hemen ucundadır. Denizde yaşayan türlerin gözleri antenlerin altında olur.
 • Yedikleri besini ufalamak için dilleri ucunda bir diş bulunur. Diş bulunan dillerinin ismine radula denilir. Radula ufalamaya yarayan, ser yapılı bir dildir.
 • 15 seneye kadar yaşayabilecek bir yapıya sahip oldukları bilinir.
 • Salyangoz için anten oldukça önemlidir. Yapılarında iki çitf anten bulunur. Üsttekiler daha uzun ve ucunda göz olan antenlerdir. Alttaki antenler ise koku almaya yarayan antenlerdir.
 • Kol veya bacak denilebilecek vücut parçaları yoktur. Tek ve tüm yapıda, yumuşak bir dokuya sahiptirler.
 • Yapılarında sert bir kabuk bulunur. Bu kabuk onların yumuşak dokularını korumaya yardım eder.
 • Nemli ve uzun bir beden yapısı vardır. Hava koşullarından etkilenmemek için kendilerini kabuklarının içine saklarlar. Aynı zamanda türlerine göre kabuk yapıları da değişiklik gösterir.
 • Çok hızlı çoğalabilen ve çabuk yavrulayabilen bir yapıları vardır. Salyangoz yumurtası su olmadığı halde uzun süre bozulmadan kalabilecek bir yapıya sahiptir.
 • Yapılarındaki sümüksü sıvı yürüdükleri zaman ayaklarının ucundan yere bırakılır. Bu sıvı hava ile temas ettiği zaman sertleşme yapar. Dikenli Deniz Salyangozu https://www.salyangoz.gen.tr/dikenli-deniz-salyangozu.html Fri, 30 Nov 2018 10:09:31 +0000 Dikenli Deniz Salyangozu, su ürünleri kapsamında yer alan bir hayvan türüdür. Deniz suyunun tuzluluğundan faydalanarak yaşamını devam ettiren karın kısmından bacaklı olan bu hayvan yumuşakçalar içerisinde ön planda tutulur. G Dikenli Deniz Salyangozu, su ürünleri kapsamında yer alan bir hayvan türüdür. Deniz suyunun tuzluluğundan faydalanarak yaşamını devam ettiren karın kısmından bacaklı olan bu hayvan yumuşakçalar içerisinde ön planda tutulur. Gövdesini kaplayan diken yapılı kabuğu sayesinde tanınmaktadır. Dikenli deniz salyangozu birçok deniz türünde hayatını sürdürebilir niteliktedir. Barınağı deniz altında yaşayan ağaççıklar ve kaya aralarıdır. Dış yapısını çevreleyen kabuk beyaz ve krem rengi tonlarındadır. Görsel açıdan farklı bir şekli olan dikenli deniz salyangozu süs eşyası olarak değerlendirilir. Ayrıca deniz kabuğu sevenlerin koleksiyonlarının içerisinde yer alan bir kabuklu hayvandır.
   
  Dikenli Deniz Salyangozunun Özellikleri
   
  Yumuşakçalar sınıfındaki dikenli deniz salyangozu vücudunda bol su barındurdığı için kara alanında yaşam için tuzlu suya ihtiyaç duyar. Böyle bir imkan sağlandığı taktirde deniz dışında akvaryumda da yaşayabilir. Çizgili kas yapılanması görülebilir. Dikenli deniz salyangozunun vücudu yumuşaktır. Tehlikelere karşı kabukları sayesinde korunurlar. Kabuk yüzeyi dikenli olduğu için diğer canlıların uzaklaştırlmasında etkilidir. Bahse konu olan bu dikenli kabuğun iç tarafında "Manto" denilen ince doku tabakası mevcuttur. Segmentleri bulunmamaktadır. Beyin ve sinir yapılanması vardır. Temas halinde kimyasal tepkime gösterir. Hareket halinde olup deniz altındaki toprağı kazma özelliğine sahiptir. Denizde bulunan organik maddeleri süzerek beslenme ihtiyacını karşılar. Üreme ile çoğalırlar.
  ]]>
  İlvina Salyangoz Kremi https://www.salyangoz.gen.tr/ilvina-salyangoz-kremi.html Sat, 01 Dec 2018 07:04:24 +0000 İlvina Salyangoz Kremi; Son günlerde salyangoz kremlerinin popüler olması ve faydaları ile ilgili çok çeşitli bilgilere ulaşılması ile piyasada olay erişilebilir bir ürün olmuştur. İlvina salyangoz kremi; salyangozun, ön İlvina Salyangoz Kremi; Son günlerde salyangoz kremlerinin popüler olması ve faydaları ile ilgili çok çeşitli bilgilere ulaşılması ile piyasada olay erişilebilir bir ürün olmuştur. İlvina salyangoz kremi; salyangozun, önemli ve faydalı etkileri düşünülerek, içeriğinde salyangozda bulunan ve faydalı olduğu düşünülen bu maddeleri içeren yapısı ile kullanıma sunulmuş bir krem türüdür. İlvina salyangoz kreminin cilt üzerinde bazı olumlu etkileri bulunmaktadır. Şimdi bu özelliklere değinelim.

İlvina Salyangoz Kremi Ve Özellikleri

İlvina salyangoz kremi; düzenli kullanım ile ciltteki problemli bölgelerde düzelmeler sağlamaktadır. Özellikle, tahrişe müsait cilt tiplerinde faydası olduğu düşünülmektedir. Kırışıklıklarda etkili olmakta, cilde canlı ve parlak bir görünüm kazandırmaktadır. Sivilce izleri ve çeşitli izlerde faydalı olduğu düşünülmekte, koruyucu özellikleri itibarı ile de kullanılması önerilmektedir. Cildin nem dengesini koruyan özellikler içermekte, erkek ve bayanlarda da kullanılabileceği konusunda tavsiyede bulunulmaktadır. İlvina salyangoz kremi yapısı itibarı ile; tüm cilt tiplerinin kullanabileceği özellikleri ihtiva etmekte, ayrıca kolayca emilebilen, yağsız bir krem olma özelliklerini taşımaktadır. İlvina salyangoz kremi, alerjik durumlarda, kızarıklıklarda ve yanıklarda faydalıdır. Cilde yumuşak olmasını sağlayan özellikler vermektedir. 

İlvina salyangoz kreminin özellikle, temiz olan bir ciltte kullanılması önerilmektedir. Ayrıca; gece ve gündüz iki ya da üç defa kullanılması önerilmekte ve kuruduktan sonra makyaj malzemesi kullanımı tavsiye edilmektedir. İlvina salyangoz kreminin, sivilce, siyah nokta gibi problemli ciltlere de iyi geldiği düşünülmektedir. Yaralarda kullanımı için ise; yaranın iyice iyileşmiş olması ve aradan biraz zaman geçerek kullanılması önerilmektedir. Çatlaklar için de olumlu sonuçlar verdiği ve düzenli kullanım ile masajla sürülmesinin faydalı olduğu görüşü bulunmaktadır. Özellikle, güneşte kalındığında cilt çok fazla yıpranmaktadır. Kuruma, lekelenme, kızarma, yanma gibi etkiler görülebilmektedir. İlvina salyangoz kreminin eve döndükten sonra sürülmesi ile cildin rahatlayacağı düşünülmekte ve kullanımı önerilmektedir.

İlvina Salyangoz Kremi İçeriğindeki Maddeler

İlvina salyangoz kremi; cildin kendini yenilemesine yardımcı olan Allantoin, esnekliğini sağlayan elastin, yenilenme ve canlanma sağlayan vitaminler, cildin sıkılaşmasında etkili olan kolajen, ölü cildin atılmasına yardımcı olan glikolik asit maddelerini içeriğinde bulundurmaktadır. Her cilt tipi birbirinden çok farklıdır.Farklı ürünler ve markalar kullanılırken, uzman bir hekime danışmak her zaman fayda sağlayacaktır.
]]> Salyangoz Kremi Sivilce https://www.salyangoz.gen.tr/salyangoz-kremi-sivilce.html Sun, 02 Dec 2018 06:09:37 +0000 Salyangoz kremi sivilce, Cildin gerekli ihtiyaçlarının karşılanması için geçmişten günümüze birçok yöntem uygulanmaktadır. Alternatif tıp içerisinde keşfedilen salyangoz kremi sivilce üzerinde inanılmaz faydası var Salyangoz kremi sivilce, Cildin gerekli ihtiyaçlarının karşılanması için geçmişten günümüze birçok yöntem uygulanmaktadır. Alternatif tıp içerisinde keşfedilen salyangoz kremi sivilce üzerinde inanılmaz faydası vardır. Salyangoz hayvanının salgıladığı sıvının kullanılarak Kozmetik alanında birçok ürünün yapıldığı belirtilmektedir. Yapılan bu ürünler ile birlikte cildin üzerinde bulunan olumsuzlukların giderilmesi sağlanırken; salyangoz sıvısı mucizesi sebebiyle cildin daha pürüzsüz daha parlak ve daha genç görünmesi desteklenir. 

Salyangoz kremi sivilce
 • Kullanılan kozmetik ürünlerinin içerisinde salyangoz sıvısının olup olmadığından araştırılarak kullanması son derece fayda sağlar. 
 • Çünkü salyangoz içerikli krem ürünlerinin inanılmaz etkileri olduğu belirtilmektedir. 
 • Günlük uygulanması halinde ciltte bulunan kırışıklık, leke, kuruluk, kaşıntı, tahribat gibi oluşumların giderilmesine fayda sağlarken; özellikle sivilce oluşumunu yok eder. 
 • Ciltte yenileme etkisi meydana getirirken; ölü hücrelerin giderilmesini destekler. Yeni hücre oluşumunu artırır. 
 • İçerdiği elastin madde sebebiyle cildin esnekliğini artırırken; güneşin yarattığı olumsuzlukları yok eder. 
 • Salyangoz kremi sivilce akne, enfeksiyon, iltihaplanma, egzama gibi problemlerin giderilmesinde son derece etkilidir. 
 • Düzenli olarak kullanılması halinde ciltte bulunan zararlı oluşumları yok eder. 
 • Bütün cilt tiplerine uygun olarak kullanılmasında hiçbir sakınca bulunmayan salyangoz kremi sivilce ile vücudun kaybettiği vitamin ve mineral ihtiyacı karşılanır. 
 • İçerdiği kalsiyum, protein, vitamin ile birlikte cildin reaksiyon olarak gösterdiği sivilce oluşumlarını yok eder. 
 • Düzenli olarak kullanılması son derece fayda sağlarken; gerekli şekilde kullanılmaması etkisini azaltır. 
 • Günde iki kez sabah ve akşam yatmadan önce salyangoz kremi sivilce uygulaması yapılarak cildin pürüzsüz olmasına katkı sağlanırken, bebeksi görünüm elde edilir.
 • Verilen ölçü dışında kremin gereğinden fazla kullanılması istenilen faydadan çok zarar teşkil edebilir.
 • Bu sebepten dolayı günde iki kez uygulanması yeterli olacaktır. 
 • Salyangoz kremi sivilce tedavisi içerisinde kullanılan ürünün doğal içerikli olması ve bilinen markalardan olması tercih edilmelidir. 
]]>
Akvaryum Salyangoz https://www.salyangoz.gen.tr/akvaryum-salyangoz.html Sun, 02 Dec 2018 15:07:30 +0000 Akvaryum salyangoz, akvaryum içerisinde bulunan canlılar içerisinde Salyangozlarda yer alır. Salyangozlar ile birlikte akvaryumun içerisinde bulunan canlı bitkilerin ölmüş halinin tüketilmesi sağlanır. Salyangozlar ile birlikte den Akvaryum salyangoz, akvaryum içerisinde bulunan canlılar içerisinde Salyangozlarda yer alır. Salyangozlar ile birlikte akvaryumun içerisinde bulunan canlı bitkilerin ölmüş halinin tüketilmesi sağlanır. Salyangozlar ile birlikte denge sağlanırken su kalitelisini üst seviyelerde tutulmasında fayda sağlar. Ayrıca akvaryumun içerisinde bulunan Alp artışını engellemeye yardım eder. Salyangozlar akvaryumunun içerisinde bulunan kuytu köşede bütün yerlerde bulunan ölmüş zararlı oluşumları tüketerek yok eder. Akvaryumda bulunan canlı bitkilere dokunmadığı belirtilirken; ölmüş ve çürümeye yüz tutmuş bitkileri tükettiği belirtilmektedir. Suyun kirlenmesine sebep olan ölmüş otların tüketilmesi açısından son derece önemlidir. Sağlıklı olan bitkiler Salyangozlar tarafından tüketilmez .Çünkü canlı olarak yaşamını sürdüren otların içerisinde Siyanür ve zehirli gıdalar bulunduğu için Salyangozlar canlı türlerden uzak durur. Ayrıca canlı bitkilerin üzerinde bulunan alp yemesi üzerinde faydası bulunduğu belirtilmektedir. 

Akvaryum salyangoz dengesi

Akvaryum içerisinde sayısının belirli oranda kontrol altında tutulması gerekir. Özellikle Akvaryum içerisinde bulunan sert alkali sularda salyangoz çoğalması fazla olduğu için bu noktada dikkat edilmesi gerekir. Gereğinden fazla akvaryumda salyangoz görülmesi halinde gerekli önlemlerin alınması gerekir. Akvaryuma  fazla yem atılması salyangozların fazla büyümesine sebebiyet verir ve bu da çoğalmasını tetikler. Özellikle atılan yemlerin besin değerinin yüksek olması sebebiyle balıkların yememesi halinde salyangozlar tarafından tüketilmesi artmasına sebebiyet verir. Bu süreç içerisinde salyangozların azaltılması gerekir. 

Akvaryum salyangoz önlemi

Çoğalmasının önüne geçmek için akvaryum salyangozu tüketenlerin akvaryuma konulması gerekir. Bu sayede onların da yenmesi sağlanarak salyangozların dengede kalması sağlanır. Makrakanta isimli canlının akvaryuma konulması ile akvaryum salyangozları tükettiği belirtilmektedir. Bu noktada akvaryumdan tamamen yok edilmesi gerçekleştirilir. Özellikle büyük akvaryumlarda bu uygulama gerçekleştirilir. Ayrıca Akvaryum içerisinde gereğinden fazla salyangoz bulunuyor ise marulun kaynar suda tutulmasının ardından akvaryumun taban kısmına konularak üzerine ağırlık konulmasının sonrasında belirli süre bekletildikten sonra salyangozun marulun üzerine geldiği gözlenir.  Fazla olan salyangozların bu şekilde akvaryumdan çıkartılması sağlanır. Salyangozun gereğinden fazla çoğalmasının önlenmesi için kimyasal ilaç kullanılması tavsiye edilir. Salyangoz öldüren kimyasal ilaçlar ile birlikte akvaryumda bulunan salyangozların ölmesi sağlanır. Ancak bu ürünün doğru şekilde uygulanması gerekir. Aksi halde suda bulunan başka canlıların da ölmesine sebebiyet verir. Bu noktada akvaryumda salyangoz bulunmasını isteyen kişilerin akvaryumun içerisine konulan kum veya bitkilerin tuzlu sıcak suda bekletilmesinin sonrasında akvaryumun içerisine koyması tavsiye edilmektedir. Böylelikle akvaryumda bulunan salyangozların öleceği ve içerisinde bulunan zararlı parazitlerin yok olacağı belirtilmektedir.
]]>
Salyangoz Üretimi https://www.salyangoz.gen.tr/salyangoz-uretimi.html Mon, 03 Dec 2018 10:05:48 +0000 Salyangoz üretimi, salyangoz çeşitli amaçlarla üretilen ve tüketilen canlılar içerisinde yer alır. Özellikle etinin tüketilmesinin yanı sıra Kozmetik alanında oldukça rağbet gördüğü belirtilmektedir. Salyangozun bazı hasta Salyangoz üretimi, salyangoz çeşitli amaçlarla üretilen ve tüketilen canlılar içerisinde yer alır. Özellikle etinin tüketilmesinin yanı sıra Kozmetik alanında oldukça rağbet gördüğü belirtilmektedir. Salyangozun bazı hastalıklarda inanılmaz faydaları olduğu belirtilirken; Avrupa Fransa gibi birçok ülkede gıda maddesi olarak kullanıldığı belirtilmektedir. Salyangoz üretimi sağlanarak olduk karlı yatırımlar elde edilir. Bu uygulamayı meslek haline getirerek çeşitli yatırımlar da bulunan kişilerin oldukça büyük kazançlar elde ettiği belirtilmektedir. Üretim amaçlı salyangozların fiyatı salyangozun türüne göre değişiklik gösterir. Avrupada kilosunun fiyatı 6 Euro'dan başladığı belirtilmektedir. Bu sebepten dolayı salyangoz üretimi için çiftlik kurulması tavsiye edilmektedir. 

Salyangoz üretimi için kişinin öncelikle gerekli bilgileri edilmesi salyangozların hangi şartlarda çoğalarak büyüdüğünü öğrenilmesi önemlidir. Genellikle ülkemizde bahçe salyangozu üretimi yapıldığı belirtilirken; Avrupa'ya ihraç edildiği açıklanmaktadır. Gideri oldukça fazla olan salyangozun üretilmesi ile birlikte pazar kapısının oldukça geniş olduğu açıklanmıştır.İstenilen talibin karşılanması için salyangoz üretimi ile pazar ihtiyacının karşılanması gerektiği açıklanmaktadır. Gerekli mevzuatlar içerisinde tesisin kurulması ile birlikte kar marjı yüksek olan yatırım olarak görülmektedir. Şimdi salyangoz üretimi için gerekli bilgilerden bahsedelim.

Salyangoz üretimi için bilinmesi gerekenler
 • Öncelikli olarak gerekli tesisin kurulması için uygun hava şartlarının bulunduğu bölgenin tercih edilmesi gerekir.  
 • Salyangozların eksi 4-30 dereceye kadar bulunan sıcaklıklarda kolaylıkla yaşamını sürdürdüğü belirtilmektedir.
 • Ayrıca kurulacak olan çiftliğin geniş alana sahip olması gerektiği belirtilmektedir.
 • Salyangoz üretimi için kapalı çitle çevrili alan tavsiye edilmemektedir. Bu sebepten dolayı geniş etrafı açık alanlarda salyangoz üretiminin daha kolay olduğu belirtilmektedir. Kapalı ve çitle çevrili alanlarda salyangoz ölüm oranının az olduğu belirtilirken, geniş ve rahat ortamlarda salyangoz üretiminin daha kaliteli olduğu belirtilmektedir
 • B bu süreç içerisinde yapılacak alanın galveniz kaplı çitle çevirdikten sonra salyangozların kaçmasını önlemek için gölge bezi uygulaması yapılması tavsiye edilir. 
 • Bu süreç içerisinde üretim tesisinin içerisinde doğal gübre kullanılması tavsiye edilir. 
 • Ayrıca kurulan alanın sulama sisteminin güzel kurulması salyangozların büyüme ve üreme ortamları açısından son derece önemlidir. 
 • Salyangoz üretimi için lif bakımından zengin, protein, mineral vitamin ihtiyaçlarının karşılanması gerekir. 
 • Özellikle salyangoz üretimi için karalahana, hardal, turp, karahindiba yoncası, kırmızı turp gibi besinlerin verilmesi ile büyümesi desteklenir. 
 • Salyangozların üremesi İlkbahar aylarında başlarken, Sonbahara kadar üreme devam eder. 
 • Bu süreç içerisinde salyangozların kontrollü olarak işlenmiş organik ürünler ile beslenmesi sağlanır. Kepek, buğday tohumu gibi ürünler ile verilerek büyümesi desteklenir. 
 • Pazar öncesi salyangoz arındırma işlemi uygulanır. Bunun için salyangozların kumdan ve pislikten arındırılması gerekir. Sonrasında satışa hazır olan Salyangozlar pazara sunulur. 
 • Yeni iş imkanı arayan girişimciler için üretimi tavsiye edilmektedir.
]]>
Salyangoz Üremesi https://www.salyangoz.gen.tr/salyangoz-uremesi.html Tue, 04 Dec 2018 06:47:58 +0000 Salyangoz Üremesi, hayvan türleri arasında yumuşakçalar grubuna mensup sürüngenlerden olan salyangoz üremesi bazı şartlar dahilinde gerçekleşir. Doğada tatlı su, deniz ve kara alanlarında yaşayan salyangozlar yağışın bol ol Salyangoz Üremesi, hayvan türleri arasında yumuşakçalar grubuna mensup sürüngenlerden olan salyangoz üremesi bazı şartlar dahilinde gerçekleşir. Doğada tatlı su, deniz ve kara alanlarında yaşayan salyangozlar yağışın bol olduğu yerde ve sıcaklık seviyesinin yüksek olmadığı bölgelerde hayatını devam ettirir. Salyangozların erkek ve dişi olanlarının bir arada bulunmasıyla birlikte çiftleşme sağlanarak üreme aşamasına geçiş meydana gelir. Salyangoz üremesi genellikle Mayıs ayı kapsamında gerçekleşir. Üreme sonrası yumurtalarını toprak altına veya ağaç kovuklarının arasına bırakırlar. Yumurta sayıları yaklaşık 40-60 adet civarındadır. Salyangozların gelişip yumurtadan çıkma sürecine varması ortalama 20-30 günde değişmektedir. Oldukça hassas bir vücut yapısına sahip bu hayvanların üreme aşamasında hasara uğramayacak bir alanda bulunmaları önemlidir. Vücutlarının büyük bir bölümü su ile kaplı olduğu için gövdeleri sıcak ortamda kurumaya başlamaktadır.

Salyangoz Üremesi Sonrası Beslenme

Çoğalma aşamasını tamamlayarak üreyen salyangoz genel anlamda otçul nitelikli besin maddeleri ile yaşamını sürdürür. Üremesi sona eren ve yumurtadan çıkmış olan yavru salyangoz ilk etapta kabuğundaki sıvı ile beslenir. Daha sonra belli bir zaman zarfı içerisinde bitkilerin taze yapraklarını yiyerek beslenmesini tamamlar. Zamanla gelişerek daha iri bir vücut yapısına ulaşan salyangoz etçil olarak da beslenebilir. Doğada bulunduğu alandaki bitkilere zarar verir. Beslenmeye yönelik nemli ortamın varlığı yaşamının sağlıklı bir şekilde devamı için son derece önemlidir.
]]>
Salyangoz Sıvısı https://www.salyangoz.gen.tr/salyangoz-sivisi.html Tue, 04 Dec 2018 16:44:10 +0000 Salyangoz sıvısı, salyangozun bir çok derde şifa olduğu belirtilmektedir. Özellikle bazı ülkelerde tüketilmesinin yanı sıra salyangozdan çıkan sıvının kozmetik alanda ve birçok hastalıkta etkili olarak kullanıldığı belir Salyangoz sıvısı, salyangozun bir çok derde şifa olduğu belirtilmektedir. Özellikle bazı ülkelerde tüketilmesinin yanı sıra salyangozdan çıkan sıvının kozmetik alanda ve birçok hastalıkta etkili olarak kullanıldığı belirtilmektedir. Salyangoz sıvısının içerisinde Helix aspersa isimli maddenin bulunduğu belirtilmektedir. Sümüksü yapışkan halde bulunan sıvı salyangoz özü olarak güzellik ürünlerinin içerisinde kullanılmaktadır. Özellikle kızarıklık gibi şikayetlerin giderilmesinde fayda sağlarken; inflamasyonu azalttığı belirtilmektedir. Yapılan araştırmalara göre geçmişten günümüze salyangoz sıvısının vücut reaksiyonlarında  kullanıldığı görülmektedir. Son zamanlarda oldukça rağbet gören salyangoz sıvısının geçmişte Şilili insanlar tarafından keşfedildiği belirtilmektedir. Salyangoz sıvısı içerisinde birçok madde bulunduğu için faydaları saymakla bitmez. Şimdi bunlardan bahsedelim.

Salyangoz sıvısı faydaları
 • İçerdiği glikolik asit sebebiyle hızlıca vücut tarafından emilir. Bu asit ile birlikte cilt görünümünde farklılıklar elde edilir. Özellikle ciltte bulunan yaraların iyileşmesine katkı sağlarken; akne, sivilce gibi oluşumları azaltır.
 • Ayrıca karışıklık sebebi ile oluşan yaşlı görünümünün azaltılmasına fayda ederken, ciltte bulunan ölü hücrelerin giderilmesine fayda eder. 
 • İçerdiği allantoin madde sebebiyle ciltte oluşan reaksiyonları yok ederken, iyileştirici özellik sebebiyle cilt üzerinde bulunan serbest radikallere etki ederek yaşlanmayı geciktirir. 
 • Salyangoz sıvısı içerisinde Kolejinin bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı özellikle göz altı, alın bölümünde bulunan ince çizgilerin giderilmesine fayda sağlar. Ayrıca bu bölümde bulunan kas ve kıkırdağın güçlenmesine katkı ederken; ciltte bulunan kan damarlarının kuvvetlenmesini destekler. 
 • İçeride elastin epidermis sebebiyle cildin ihtiyacı olan yapısal proteinleri almasını sağlar. Gençlik görünümü sağlarken; cilde dolgunluk kazandırır. 
 • Salyangoz sıvısı içerisinde birçok protein bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı vücudun gerekli tamirinin yapılmasında oldukça etkilidir. Özellikle kas dokusu, saç, tırnak, bacakta bulunan problemler veya vücudun herhangi bir yerinde oluşan problemlerin giderilmesi için inanılmaz fayda sağlar. 
 • Bu bölümde bulunan ölmüş hücrelerin giderilmesini desteklerken; yeni hücre oluşumuna katkıda bulunur. 
 • Salyangoz sıvısı içerdiği kalsiyum sebebiyle kemik erimesi üzerinde inanılmaz fayda sağlar. Ayrıca kalsiyum eksikliğinin giderilmesi için etkili olarak kullanılır. 
 • İçerdiği A vitamini sayesinde kemik büyümesini hızlandırır. Ayrıca A vitamini sayesinde saç dökülmesi kepeklenme gibi problemlerin önüne geçer. 
 • Salyangoz sıvısı içerisinde bulunan antibiyotik peptitler sebebiyle vücutta bulunan enfeksiyon oluşumlarını giderken, bakteriler ile mücadele eder. 
 • Yanığın bulunduğu bölgelerde kullanılması ile yanıkları giderken; ağrı hafifletici etkisi bulunur. Bu sebepten dolayı vücudun herhangi bir yerinde bulunan kronik ağrıların tedavisinde kullanılır. 
 • Cildi kuru olan kişilerin salyangoz sıvısı kullanması ile cildin nem ihtiyacının karşılanması sağlanır.  
 • Herhangi bir sebepten meydana gelen ciltteki izlerinin giderilmesi üzerinde inanılmaz faydaları bulunduğu belirtilmektedir. 
]]>
Nerite Salyangozu https://www.salyangoz.gen.tr/nerite-salyangozu.html Tue, 04 Dec 2018 17:49:29 +0000 Nerite Salyangozu, Boyları 2 cm'ye kadar olmaktadırlar. Genelde tatlı suda yaşarlar. Zebra ve kaplan nerite salyangozları 2,5 cm'ye kadar uzayabilirler. Nerite salyangozları su yosunlarını yediklerinden büyük akvaryumlardaki su Nerite Salyangozu, Boyları 2 cm'ye kadar olmaktadırlar. Genelde tatlı suda yaşarlar. Zebra ve kaplan nerite salyangozları 2,5 cm'ye kadar uzayabilirler. Nerite salyangozları su yosunlarını yediklerinden büyük akvaryumlardaki su yosunu temizliği için tercih edilmektedir. Zebra, kaplan, zeytin ve boynuzlu isimlerinde bilinen çeşitleri mevcuttur. Renkleri çeşidine göre değişiklik gösterir. Siyah, koyu yeşil, koyu kahve rengi, zeytin renkleri görülür. Bazılarının kabukları çizgili, bazılarının kabukları lekelidir. Ortalama ömürleri bir yıl kadardır. İki yıl kadar yaşadıkları görülmektedir.

Nerite Salyangozu Yaşam Alanı: Genelde neredeyse her türlü suya adapte olabilirler. Geniş bir sıcaklık aralığında yaşayabilirler; lakin 24 ile 27 °C aralığındaki suda yaşamayı severler. Suyun pH oranı 7,5 seviyesinde olması hareketli ve akımı olan yerlerde yaşamaktan hoşlanırlar.  Biraz tuzlu sudan hoşlanırlar. Suda amonyak ve nitratın bulunması sağlıkları için gereklidir. Bu nedenle Yeni oluşturulan ya da suyu yeni değiştirilmiş olan akvaryumlarda yaşamaları zorlaşır. Akvaryumlarda temizlikçi olarak da tercih edilmektedirler. Cam, filtreler gibi yerlere yapışan ve temizlenmesi oldukça zor olan yosunları yiyerek beslenirler. Beslenme biçimleriyle akvaryumlarda rahatlıkla yaşayabilmektedirler. Bakır ve diğer ilaçlardan etkilenirler. Ölümlerine bile sebep olabilir. Kabuklarının sert kalması için kalsiyuma ihtiyaç duyarlar. Akvaryumda yaşayanlar kalsiyum takviyesi isterler. Nerite salyangozları özgürlüğü severler bu yüzdende akvaryumdan dışarı atlayabilirler. Akvaryumlarda bakılıyorlarsa akvaryumun kapağı olmalı ve kapak kapalı olmalıdır.

Üremeleri: Yumurtaları tuzlu sularda çatlar ve gelişirler. Akvaryumda yumurtlarlar ise yumurtaları mutlaka tuzlu su bulunan akvaryumlara alınmalıdır. Normalde dere ağızlarına yumurtalarını bırakırlar; yumurtalarda med-cezir etkisiyle denize giderler, yumurtalardan çıkan salyangozlar yine med-cezir etkisiyle tatlı sulara dönerler.
]]>
Deniz Salyangozu https://www.salyangoz.gen.tr/deniz-salyangozu.html Wed, 05 Dec 2018 10:50:30 +0000 Deniz Salyangozu, Tuzlu ve tatlı suda yaşayan bir ürünü olan deniz salyangozu, karından bacaklı yumuşakçalara verilen addır. Ülkemizin ihraç ettiği su ürünleri arasında yer alan bu canlılar başta Çin ve Japonya olmak üzere Deniz Salyangozu, Tuzlu ve tatlı suda yaşayan bir ürünü olan deniz salyangozu, karından bacaklı yumuşakçalara verilen addır. Ülkemizin ihraç ettiği su ürünleri arasında yer alan bu canlılar başta Çin ve Japonya olmak üzere, ABD, Güney Kore ve Tayland gibi ülkelere ihraç edilmektedir. Bu nedenle deniz salyangozu Türkiye için oldukça büyük bir gelir kaynağıdır.

Deniz salyangozu özellikleri, ilk defa Nowroski sahilinde ortaya çıkan deniz salyangozu bilimsel olarak litttorina littorea olarak adlandırılır ve ülkemizdeki denizlere deniz taşıma yoluyla gelmiştir. Karadeniz'in genelinde ve Marmara Denizi'ne de yayılmış olan deniz salyangozunun en çok da Karadeniz'de olmasının nedeni düşmanı olan deniz yıldızının bu denizde olmamasından kaynaklanır. Deniz dibine uyum sağlamış olan bu canlıların en büyük düşmanları arasında kara ve kum midyesi yer alır. Yapı olarak karada yaşayan salyangozlara benzeyen bu canlıların ayakları geniş ve yassı, kabukları ise iridir. Solunum almaları vücutlarında bulunan şifonun gerekli suyu içeri alması sayesinde olur. Kendi aralarında da birçok türe ayrılan deniz salyangozu genellikle deniz yosunları ile beslenir ve sargı biçiminde bir vücut yapısına sahiptirler. Bu canlıların bazıları sal üzerinde oluşan baloncuklarda yüzebilirken ayaklarıyla sürünerek de hareket ederler. Kabukları ortalama 52 mm ye kadar büyüme eğilimindedir. Çoğunlukla 2 cm boyutunda spiral kabukları bulunan bu canlılar türbülanslı dalgalara karşı oldukça dayanıklıdır. Yetişkin olanların kabuğu pürüzsüz bir yapıya sahip iken genç olanların kabuğunda yukarı doğru çıkıntılar bulunabilir. Ağız kısımlarında radula olarak adlandırılan bir yapı bulunur ve bu yapıya sahip olmaları sayesinde kayalarda bulunan yosunu kolay bir şekilde sayılmaları mümkündür. Dişlerinin şerit ve kanca biçiminde bir yapısı vardır ve bu dişler yosun sıyırma esnasında kopsa dahi kısa bir süre de yeniden çıkar. Deniz salyangozu, vücudunun nemli olması sayesinde belirli bir süre su dışında yaşayabilme özelliğine sahiptir. Vücut nemini kabuğu dışında bulunan operculum olarak adlandırılan bir yapı sayesinde korur. Ömrü ortalama 5-10 yıl olduğu bilinen bu canlılar yiyecek bulamazsalar dahi solungaçlarındaki nemi tutarak birkaç gün hayatta kalabilirler.

Yaşam alanları, denizin dibinde ve kayalık sahillerde yaşam sürdüren bu canlılar kayalık, kumlu ve sığ ortamlarda olmaktan hoşlanır. Okyanuslarda, denizlerde ve tuzlu su ve tatlı suyun birleştiği yerlerde oldukça yaygın görünürler. Deniz salyangozu gelgitler esnasında korunmak için rıhtım altlarında ve kayaların arasında saklanır.

Yumurtlama dönemi, temmuz ayının başlarında deniz sularının ısınması ile yumurtlama dönemi başlayan deniz salyangozunun yumurtlama dönemi temmuzun ortalarında oldukça yoğunlaşır. Bu dönem sonbahar mevsiminin sonuna kadar sürer. Yumurtalarını birbirinin üzerine, kütüklere ya da taşlara yapıştıran bu canlıların yumurtaları kapsüller içinde içinde olduğu için oldukça hassas bir yapıya sahiptir. Bu nedenle dışarıdan gelecek olan etkilere karşı korunmaya ihtiyaç duyar. Bu kapsüllerin içerisinde ortalama 2-9 adet yumurta bulunur ve yumurtalar birkaç gün geçtikten sonra larva üretmeye başlar. Üretilen bu larvalar ise ortalama 42 gün sonra yumurtadan çıkarak kıyıya yerleşirler

Avlanması, yırtıcı gastropodlardan olan bu canlıların ihrat bakımından ticari avcılığı oldukça önem taşır. Deniz salyangozu deniz suyunun soğuması ile beraber kuma gömülür. Bu nedenle kış ve temmuz ayından önceki dönemlerde bu canlının avlanması yapılamaz.
Deniz salyangozu avcılığı sepet, algarna ve dalarak yapılabilir. Avcılıkta kullanılan bu yöntemlerden ekonomik değeri düşük ve verimi oldukça fazla olan algarna yöntemi denizde bulunan yavru balıklara zarar vermesi bakımından belirli dönemlerde yasaklanmıştır.  Bu dönemlerde bu yöntem yerini sepet ve dalarak avlanmaya bırakmıştır. 

Deniz salyangozunun faydası, yapıla]]> Salyangoz Maskesi https://www.salyangoz.gen.tr/salyangoz-maskesi.html Thu, 06 Dec 2018 06:23:22 +0000 Salyangoz maskesi: cilde olan faydaları ile bilinen bir maske çeşididir. Salyangoz maskesi birçok doğal ürün satan marketten, kozmetik marketlerinden veya internetten sipariş vererek elde edebileceğiniz bir maskedir. Salyangozun salg Salyangoz maskesi: cilde olan faydaları ile bilinen bir maske çeşididir. Salyangoz maskesi birçok doğal ürün satan marketten, kozmetik marketlerinden veya internetten sipariş vererek elde edebileceğiniz bir maskedir. Salyangozun salgıladığı sıvıların cilt için ne kadar faydalı olduğu yapılan araştırmalar sonucunda açıklanmıştır. Bu nedenle cilt sorunları olan birçok kişi salyangoz içerikli krem ve maskelere yönelerek cilt problemlerini gidermeye çalışmaktadır. Salyangoz maskesi katkı maddeler içermeyen bir üründür. Çoğu zaman yan etkilere neden olmaz. Hassas ciltler içinde tercih edilebilen bu maske özellikle akşamları uygulandığında çok daha olumlu sonuçlar vermektedir. Salyangoz maskesi haftada 2-3 kez kullanılabilen bir maskedir. düzenli ve devamlı olarak kullanıldığında birçok cilt probleminizin ortadan kalktığına sizde şahit olacaksınız.

Salyangoz maskesi hazırlanışı ve uygulanışı: Salyangoz maskesinin paketini açmadan önce öncelikle cildinizi uygun temizleyicilerle temizleyin. Temizlenen cildi kurutun ve paketten çıkan maskeyi cildinize masaj yaparak uygulayın. Cilt yüzeyine tamamen sürülen maskenin kıvamı çok koyu olmadığı için damlama olabilir. Salyangoz maskesini cilde uyguladığınız sırada göz altlarına ve göze temasından kaçınarak maskeyi cilde yaymayı tercih etmelisiniz. Maskeyi cilde yedirerek sürdüğünüzde cilt salyangoz maskesini tamamen emer böylece damlama oluşması engellenebilir. Salyangoz maskesini cilt üzerinde 20 dakika bekletmek yeterli olacaktır. Süre dolunca yüzünüzü durulayarak cildinizi maskeden arındırabilirsiniz. 

Salyangoz maskesi faydaları:
 • Salyangoz maskesi cildi besleyerek cildin hasar görmüş bölgelerinin onarılmasına fayda sağlayan bir maskedir.
 • Kuru ciltleri nemlendirmek amacıyla tercih edilen bir maskedir. Kuru ciltlerde yaşanan pullanarak dökülme, ölü deri, kabuklanma ve kepeklenmiş bir yüz görünümü salyangoz maskesi ile yok edilmektedir. 
 • Salyangoz maskesi ince çizgi ve kırışıklıkları da büyük ölçüde yok etmektedir. Cildin nem dengesinin yükselmesini sağlayan bu maske soğuk hava şartlarının ve yine havanın vermiş olduğu kuruluk nedeni ile oluşan kırışıklıkların ve çatlakların önüne geçmektedir.
 • Cilt üzerindeki yara izlerinin hafiflemesine fayda sağlamaktadır. Düzenli ve devamlı kullanılan salyangoz maskesi yara izlerinin zamanla yok olmasına fayda sağlayacaktır.
 • Salyangoz maskesi güneş lekeleri ve sivilce izlerinin de giderilmesinde oldukça etkili bir şekilde tercih edilmektedir. 
 • Doğum sonrası oluşan çatlaklar üzerine de uygulayabileceğiniz  salyangoz maskesi, çatlakların zaman içerisinde daha belirsizleşmesine fayda sağlayacaktır.
 • Salyangoz maskesi yaşlanma karşıtı olarak bilinmektedir. Salyangoz maskesinin içeriğindeki tüm değerler cildin yaşlanma belirtilerini geciktirmektedir. Bu nedenle ciltte çok daha geç kırışıklık ve kaz ayakları oluşmaya başlar.
 • Cildin daha yumuşak bir dokuya sahip olmasını sağlayan salyangoz maskesi cilde ipeksi bir görünüm kazandırmaktadır. 
 • Ciltte yeni sivilce ve akne oluşumlarını engeller. Ayrıca cilt üzerinde akne lekeleri varsa gidererek cildin lekesiz bir görünüme kavuşmasına fayda sağlamaktadır.
 • Ayrıca cilde elastikiyet kazandıran bu maske cildi canlandırır, pürüzsüzleştirir ve daha canlı görünmesini sağlar.
]]>
Dermoday Salyangoz Kremi https://www.salyangoz.gen.tr/dermoday-salyangoz-kremi.html Fri, 07 Dec 2018 00:38:48 +0000 Dermoday Salyangoz Kremi, Dermoday Salyangoz kremi, sağlıklı ve pürüzsüz bir cilt için olmazsa olmazlarındandır. Salyangoz aslında çok eskiden beri tıp alanında kullanılmaktadır. Çünkü; salyangozun salgısı çok yararlı ve Dermoday Salyangoz Kremi, Dermoday Salyangoz kremi, sağlıklı ve pürüzsüz bir cilt için olmazsa olmazlarındandır. Salyangoz aslında çok eskiden beri tıp alanında kullanılmaktadır. Çünkü; salyangozun salgısı çok yararlı ve kendini yenileme özelliğine sahiptir. Salyangozun kabuğu kırılmış olsa salgıladığı Altantoin sayesinde kabuk yenilenmektedir. Altantoin salgısı yaraların iyileşmesine de kullanılmaktadır ve hızla cildi yenileyerek yaralar geçmektedir. Yaşlanma süresini artıran bulunmaz şifa kaynağı olan doğal mucize tabiki özellikle bayanların tercih ettiği Dermoday salyangoz kremidir. Erkeklerde artık günümüzde cilt bakımlarına özen gösterdikleri için kullanmaktadırlar. Dermoday salyangoz kremi toniklerini rahatlıkla temin edebilir ve yaşlanmaya karşı kalkan olarak size yardımcı olan doğal kremden faydalanabilirsiniz. Sivilce, siyah noktalardan kurtulabilir ve porselen gibi bir cilde kavuşabilirsiniz. Sivilce izlerinde size yardımcı krem Dermoday salyangoz kremini gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. 

Dermoday Salyangoz Kreminin Faydaları; 
 • Cildi yenileyerek mat görünümden kurtarır
 • Sivilce izleri ve akne oluşumunu önler
 • Erkeklerin tıraştan oluşan yaralanmalarında iz bırakmaz
 • Deri çatlaklarında ki kötü görüntüyü en aza indirir
 • Yaralara sürüldüğünde iz kalmaz
Dermoday Salyangoz Kremi Kullanımı; Gece yatmadan önce temizlenmiş olan cilt üzerine uygulanması etkisini artıracaktır. Dermoday salyangoz kremini sürdükten sonra parmak uçlarınızla dairesel masaj yaparak cildin kremi emmesini ve kan akışını hızlandırabilirsiniz böylece etkisi daha iyi olacaktır. Dermoday salyangoz kremi sayesinde pürüzsüz bir cildiniz olacağını bilmeli ve devamlı olarak kullanacağınızdan emin olabilirsiniz. Dermoday salyangoz kremi alışkanlığından vazgeçemeyeceğiniz bir kremdir. Kendiniz ilk kullanımda cildinizdeki inanılmaz farkı görerek başkalarına da tavsiye edeceksiniz.
]]>
Elma Salyangozu https://www.salyangoz.gen.tr/elma-salyangozu.html Fri, 07 Dec 2018 00:58:59 +0000 Elma salyangozu, salyangoz çok fazla türü olan ve her türünde farklı özellikler taşıyabilen bir hayvandır. Kabuklu hayvanların ortak adıdır. Hem tuzlu hemde tatlı suda yaşayabilen salyangozların karada yaşayan türlerini görm Elma salyangozu, salyangoz çok fazla türü olan ve her türünde farklı özellikler taşıyabilen bir hayvandır. Kabuklu hayvanların ortak adıdır. Hem tuzlu hemde tatlı suda yaşayabilen salyangozların karada yaşayan türlerini görmekte mümkündür. Elma salyangozu, bir su canlısı türüdür. Salyangozların suda yaşayabilen türlerinden olan elma salyangozu akvaryumda yaşamaya uygun bir hayvandır. Kendi türleri içinde farklı renkleri ve çeşitleri mevcuttur. Bu canlının kendi türlerinden bile ayıran özellikleri vardır. Salyangoz hayvanlarının ilginç bir özelliği hem dişi hemde erkek olabilme özelliğine sahip olmalarıdır. Çiftleşme olaylarını bile kendi cinsleriyle olacak şekilde yapabilen salyangozlarda elma salyangozu için bu durum geçerli olmaz. Elma salyangozunu kendi türü diğer salyangozlardan ayırabilen özelliği de budur. Bu salyangozlar bir dişi ve bir erkek olmayacak şekilde kesinlikle çiftleşme gerçekleştirmezler. Elma salyangozu çiftleşmeden sonra yaklaşık 600'e kadar yumurta bırakabilme özelliğine sahiptir. Yumurtaları birbirine yapışık şekilde su üstlerine bırakırlar. Bu yumurtaların nemli kalması ve fazla kalmaması önemlidir. Tabiki aşırı suda boğulma ihtimallerini de bilmek gerekir. Evde beslemeye uygun gibi görünse de akvaryumun dışına çıkmak gibi huyları olan bir hayvandır. Besleyen kişi istemediği sürece çoğalmaları mümkün olmaz.

Elma salyangozu akvaryum içindeki bitkileri yemeyecek kadar akıllı bir hayvandır. Akvaryumun dibine gelen yem kalıntılarıyla kendini beslemeyi bilir. Fakat hiç bir koşulda saldırgan özellikteki balıklarla aynı akvaryumda tutulmamalıdır. Renkleri genel olarak sarı ve üstü koyu çizgili olacak şekildedir. Yaşamını rahat sürdürebilmesi için ideal sıcaklığın 25 dereceyi geçmemesi gerekir. Elma salyangozu akvaryum dışında dahi olsa uzun süre kuru havaya dayanması mümkün değildir. Kuruyarak ölme ihtimali oldukça yüksektir. Bu durum pek uzun sürmez ve fazla dayanamazlar.
Elma salyangozu, bir yosun yeyicidir. Çok oburdur ve doyma hissi yoktur. Balık ölülerini ve yem atıklarını çok severler. Bu yüzden akvaryum suyunu daha uzun süre temiz tutmaları mümkündür. Balık yumurtalarını yemeyi çok severler. Bu yönünden dolayı balıklarla beslerken dikkat etmek gerekir. Elma salyangozu çürümeye yüz tutmuş bitkileri tüketmeyi sever.

Elma salyangozu hangi balık türleri ile kesinlikle beslenmemelidir
 • Botia
 • Puffer
 • Maymun kafa
 • Yetişkin frontosalar
 • Balıkların etçil diğer türleri ve
 • Kağlumbağalarla elma salyangozunu aynı akvaryumda beslemek doğru olmaz.
Elma salyangozu nelerle beslenilebilir
 • Havuç,
 • Kabak,
 • Bezelye,
 • Balıklara verilen yemler,
 • Kırmızı biber (acı olmayanları),
 • Ispanak ve marul gibi besinleri vermek mümkündür.
Elma salyangozu, gelişimi beslenmesi ile doğrudan ilişkilidir. Bu yüzden daha uzun yaşamaları için bazen ek besin vermek faydalı olur. Aşırı kirli sularda uzun süre bırakmamak gerekir. Bünyelerindeki kalsiyum değeri aşırı düşerse çok çabuk ölürler. Bunun belirtisi olarak kabuklarında çatlama görmek mümkündür.
]]>
Adi Salyangoz https://www.salyangoz.gen.tr/adi-salyangoz.html Fri, 07 Dec 2018 19:34:37 +0000 Adi Salyangoz, adi salyangoz belli bir simetriye sahip olmayan, konik bir şekle benzeyen yumuşakçalardır. Kabuklarının üzerinde değişik sayılarda kıvrımlar bulunur. Kabuğunun tepesi yassı dar, son kıvrımı ise geni Adi Salyangoz, adi salyangoz belli bir simetriye sahip olmayan, konik bir şekle benzeyen yumuşakçalardır. Kabuklarının üzerinde değişik sayılarda kıvrımlar bulunur. Kabuğunun tepesi yassı dar, son kıvrımı ise geniş oval ve açıktır.  Son kısımdaki açıklıktan içeri çekilir. Adi salyangozda baş kısmı gayet belli olup, iki adet göze sahiptir. Karın kısmın bulunan ayakları ile sürünme hareketi sağlar. İç organları ise kabuk kısmının içindedir. Sırt tarafında ise solunum organları ve anüs bulunur. Kabukları deliksiz yada delikli olabilmektedir. Adi salyangoz nemli bölgelerde özellikle bahçelerde yaşam alanı oluşturur.

Adi salyangoz nedir, özellikleri nelerdir

Adi salyangoz vücudunda ince bir zar barındırır. Kas dalgalanmaları sayesinde vücudunun üzerinde kayarak dolaşma özelliğine sahiptir. Ayağının ön kısmından sümüksü bir sıvı salgılar. Bu sayede ilerleyeceği yol yağlanarak salyangoza daha rahat hareket etme ilerleme imkanı sağlar. Renksiz ve yapışkan bir kana sahip olan adi salyangoz, hava ile temas ettiği zaman mavi renge döner. Kanında pıhtılaşma özelliği yoktur ve kan 7-8 Ph değerine sahiptir.

Adi salyangoz işitme duyusuna sahip değildir. Tat ve koku alma duyusu bulunmaktadır. Ve vaktinin büyük bir ksımını kabuğunun içerisine çekilerek uyku halinde geçirir. Özellikle kış süresince ve yazın çok sıcak günlerinde kesinlikle kabuğundan dışarı çıkmaz. Ancak yağmur olan gecelerde beslenmek için dışarı çıkar. Adi salyangoz yaz aylarını fundalık ve çalılıklarda, kış aylarını ise ağaç köklerinde tamamlar. Ve kış aylarında kabuğunun ağzını bir zar ile kapatır ve hava koşullarının müsait olduğu zamanlarda zarı açarak havalanma sağlar. içerideki hava kirlendikçe zarlarını yeniler.

Adi salyangoz taze ve körpe bitki yaprakları ile beslenir. Kış aylarında bulundukları yerlerdeki toprak killi ve sert bir özelliğe sahip ise toprağı açıp altına giremediklerinden dolayı ölürler. Toprak yumuşak bir özelliğe sahipse, toprağın altında rahatça yaşayabilirler.

Nemli yerleri çok seven adi salyangoz, aşırı derece nemli olan yerlerde çok uzun süre kaldığında kurbağa veremi adı verilen bir hastalıktan dolayı ölür. Çifte eşeyli bir canlı olan adi salyangoz, hem dişi hem de erkeklik organını bünyesinde barındırır. Ama yine de çiftleşebilmek için başka bir salyangoza ihtiyaç duyar. Mayıs ayı çiftleşme aylarıdır. Çiftleşme gerçekleştikten sonra 5-8 gün aralığında yumurtlama gerçekleşir.

Adi salyangoz yumurtalarını genellikle ağaç köklerine bırakır ve yumurtanın üzerini ıslak toprak ile kapatır. Ayrıca yumurtadan çıkan yavrular beslenme ihtiyaçlarını kolayca giderebilsin diye ağaç köklerini yanında yeşil filizlikler olanlar arasında özellikle seçer.

Adi salyangoz yumurtası beyaz renklidir. Adi salyangozu ilkbahar aylarında fazlaca besin tüketerek kış ayları için depolama özelliğine sahiptir. Sert otlar onlara göre değildir. Daha çok, mantar türleri, yosun, yeşillik, patates, havuç gibi gıdalardan hoşlanır. Dil üzerinde sağlam dişler bulunur. Bu sayede kemirme özelliğine sahiptirler.

]]>
Salyangoz Eti https://www.salyangoz.gen.tr/salyangoz-eti.html Sat, 08 Dec 2018 02:49:25 +0000 Salyangoz eti, dünyada ticareti en çok yapılan deniz ürünlerinden olmaktadır. Yenmesi konusunda herkesin tercih etmediği salyangoz eti özellikle Uzak doğu ülkelerinde tüketimi fazla olmaktadır. Salyangoz etinin lezzetli oldu Salyangoz eti, dünyada ticareti en çok yapılan deniz ürünlerinden olmaktadır. Yenmesi konusunda herkesin tercih etmediği salyangoz eti özellikle Uzak doğu ülkelerinde tüketimi fazla olmaktadır. Salyangoz etinin lezzetli olduğunu söyleyen arkadaşlar var ancak ben şahsen tatmadım. Zaten yenmesi de uygun olmayan türlerden biri olmaktadır. Salyangoz eti ile beraber kabuğu da ciddi ticaret odağı olmaktadır.

Türkiye'de salyangoz eti ihracatı

Salyangoz eti özellikle balık yasağının başlaması ile balıkçıların yeni ticaret kapısı haline gelmektedir. Özellikle Samsun ve Sinop üzerinden ticareti yapılmakta olan salyangoz etinin toplanması dalgıçlar tarafından yapılmaktadır. Toplanan salyangozlar fabrika ortamında yüksek ısıda kaynatılarak temizlenmekte ve kabuğundan ayrılmaktadır. Temizlenen salyangoz eti ve kabukları Güney kore, Çin, Abd, Tayland gibi ülkelere ihraç edilmektedir. Türkiye'de yılda ortalama 3.000 ton civarında salyangoz ihracatı yapılmaktadır. Ayıklanmış olan salyangozlar 35-40 derece şoklanarak paketlenmektedir. Salyangoz etinin ihraç fiyatı ortala 7 dolardan satılmaktadır. 

Sofralarda salyangoz eti

Salyangoz eti ile yapılan yemekler Akdeniz kıyısındaki şehirlerde daha çok rastlanmaktadır. Avrupa'da mutfaklarda tüketimi fazla olduğu gibi Asya ve Afrika ülkelerinde kolay bulunduğu ve protein değerinin yüksek olmasından ötürü tercih edilmektedir. Salyangoz eti yüksek protein, düşük yağ oranı, potasyum, fosfor ve omega 3 bakımından oldukça zengin bir yapıda olmaktadır. Bunların dışında A, K, E ve B vitaminleri de bolca bulunmaktadır. Evde salyangoz yemeği yapmak istiyor iseniz dondurulmuş olarak tüketmeniz ayıklama derdinden kurtarmış olacaktır. Fransız mutfağına ait olan Escargot yemeği en ünlü salyangoz eti yemeklerinden biri olmaktadır. Aslında pişirme şekli ülkelere göre değişiklik göstermektedir. Mesela İtalyanlar her zamanki gibi makarna ile beraber tüketmeyi tercih etmektedirler. İspanya ve Portekiz'de ise daha baharatlı tatlar uygulamaktadırlar. 

Salyangoz eti yararları ve zararları
 • Salyangoz eti içeriğindeki lectin maddesi kanserli hücreler ile savaşmada yardımcı olmaktadır. İçeriğindeki kolajen ve elastin maddesi kemik sağlığı için önemli olmaktadır. İçeriğindeki trytophan maddesi beynin rahatlamasını ve psikolojik olarak kişinin dengesini sağlar. 
 • Salyangoz etinin sakıncalarına bakarsak eğer kolesterol hastalarının dikkatli tüketmesini tavsiye ederiz. Özellikle kalp damar sağlığı sorunları yaşayanlar doktorlarına danışmadan tüketmemelidir. 
]]>
Arzen Salyangoz Kremi https://www.salyangoz.gen.tr/arzen-salyangoz-kremi.html Sat, 08 Dec 2018 09:46:23 +0000 Arzen Salyangoz Kremi, Arzen salyangoz kremi, salyangozun yenileme özelliği olan salgısından elde edilen bir kremdir. Özellikle bayanların vazgeçemeyeceği etkileri sayesinde tercih edilen arzen salyangoz kremi sayesinde yara ve çatla Arzen Salyangoz Kremi, Arzen salyangoz kremi, salyangozun yenileme özelliği olan salgısından elde edilen bir kremdir. Özellikle bayanların vazgeçemeyeceği etkileri sayesinde tercih edilen arzen salyangoz kremi sayesinde yara ve çatlakları geçirmektedir. Arzen salyangoz kremi reçete ile satılmamakta olup kişinin aktarlardan veya internet sitesinden temin edebileceğin doğal krem sayesinde cildiniz beslenir ve yenilenmesini hızlandırmaya yardımcı olmaktadır. Erkeklerinde rahatlıkla kullanabileceği arzen salyangoz kremini traş sonrasındaki tahrişler için kullanabilmektedirler.

Arzen Salyangoz Kremi Cilde Faydaları;
 • Cildi yeniler
 • Çatlakları ve yaraları iyileştirir.
 • Yaşlanmayı geciktirir
 • Doğal nemlendiricidir
 • Yara izlerini yok eder
 • Cildin daha sıkı ve genç gözükmesini sağlar
 • Tahriş olan yeri onarır
 • Kilo alıp vermedeki çatlaklarda kişi arzen salyangoz kremi sayesinde en aza indirebilmektedir.
Arzen Salyangoz Kremi Kullanımı; Arzen salyangoz kremi çok akışkan olmayan bir krem olduğu için az miktarda sürmeniz yeterli olacaktır. Temiz bir cilt üzerine sivilcelerin olduğu bölgeye sürerek sivilceleri yok edebilirsiniz. Aynı şekilde yara izleri olan bölgeye az miktarda sürerek cildinize yedirmenizle birlikte bebek cildi gibi pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsiniz. Göz altındaki siyah halkalar içinde kullanabileceğiniz arzen salyangoz kremi sayesinde gözaltı morluklarınız geçecektir. Doğal nemlendirici olan arzen salyangoz kremi her yaş için uygun bir kremdir. Yüzünüze uygulayacağınız zaman lütfen temizlenmiş bir cilt üzerine uygulayınız. Böylece gözenekler açık olacağı için arzen salyangoz kreminin etkisi de daha çok olacaktır.
]]>
Salyangoz Çeşitleri https://www.salyangoz.gen.tr/salyangoz-cesitleri.html Sat, 08 Dec 2018 23:40:54 +0000 Salyangoz Çeşitleri: Salyangoz, yumuşakçalar (Mollusca) familyasından Orthogastropoda sınıfında olan kabuklu bir çeşit kara hayvanıdır. Salyangoz, genellikle tatlı sular, deniz ve nemli ortamlarda yaşarlar. Salyangoz daha Salyangoz Çeşitleri: Salyangoz, yumuşakçalar (Mollusca) familyasından Orthogastropoda sınıfında olan kabuklu bir çeşit kara hayvanıdır. Salyangoz, genellikle tatlı sular, deniz ve nemli ortamlarda yaşarlar. Salyangoz daha çok yağışların fazla olduğu, havanın tam olarak soğumadığı, soğumaya yüz tuttuğu sonbaharda görülür. Salyangozun vücudunda fazla su bulunduğundan, havaların çok soğuk olduğu zamanlarda donar. Havaların fazla sıcak olduğu durumlarda ise, su kaybederek kuruyabilir. Salyangozlar geçtikleri alan üzerinde parlak renkte sümüğe benzeyen ve izi kalan bir sıvı bırakır. Salyangoz çeşitleri tamamen otçul olan salyangoz bitkilerle beslenir, çeşitleri değişik boyut ve renklerde olabilir. Yumurta ile ürerler.

Bazı Salyangoz Çeşitleri: Salyangozun karada ve denizde yaşayan çeşitleri bulunur. Burada Salyangozun bazı çeşitlerini yazacağız.

Akvaryum Salyangozları; Tatlı su salyangozlarının en çok tutulanları elma salyangozları (Ampullariidae) diğer türlere göre çok iridir. İyi bakıldığı zaman 15 cm kadar olabilir.

 • Tavşan salyangozlar: 6-10 cm büyüklüğünde bir salyangozdur Endonezya’ya özgü bu hayvandır.
 • Ramshorn Salyangozu Akvaryumcuların çok sevmediği bir çeşittir.
 • Nerite Salyangozu Bu salyangozların zebra nerite, tırtıllı nerite zeytin nerite gibi çeşitleri vardır.  Değişik renklileri ile bu salyangozlar alg temizlemekte çok ustalar.
 • Physa Bu salyangozlar Adi salyangoz olarak tanınır.
 • Katil Salyangoz Diğer salyangozların korkulu rüyası olan bir salyangoz çeşididir.

Diğer Salyangoz Çeşitleri: Bu salyangoz çeşitleri bazı milletler tarafından yenilebilen türleridir. Bu kara salyangozları  1 mm‘den 32cm büyüklüğe sahip olabilen değişken yapıdadırlar.

 • Helix aspersa  Küçük ve gri salyangoz çeşidi olarak bilinir.
 • Helix pomatia; Roman  salyangozu, Elma salyangozu ve Burgonya salyangozu olarak bilinir ölçüleri kabuğu 45 mm kadar olabilir.    
 • Otala lactea; bağ salyangozu, süt salyangozu veya İspanyol salyangoz olarak bilinir
 • Helix nemoralis;  orman salyangozu olarak
 • Helix hortensis; bahçe salyangozu olarak bilinir.
 • Otala punctata; Kabuk ölçüleri 35 mm’dir. Archelix punctata şeklinde isimlendirilir.
 • Otala  vermiculata; Bu çeşit Akdeniz şehirlerinde bulunur.
 • Helix adanensiz; bu tür ülkemizde yaşamasına rağmen, hakkında fazla bir bilgi yoktur.
 • İberus alonensis; Bu salyangozun kabuğu ortalama 30 mm büyüklüğündedir.
 • Helix aperta; kabuk çapı  25 mm kadar olur. Bu türe oyuk salyangozu denilir.
 • Helix lucorum; Türk salyangozu” olarak bilinir. 25 mm kabuk uzunluğu vardır.
 • Theba pisana; Bu çok ciddi bir bahçe zararlısıdır. beyaz salyangoz olarak bilinir.
 • Achatina fulica; Bu salyangoz çeşidi, Afrika’nın dev salyangozlarından biri olup, 32 cm olabilir. 

]]>
Salyangoz Kabuğu https://www.salyangoz.gen.tr/salyangoz-kabugu.html Sun, 09 Dec 2018 12:29:02 +0000 Salyangoz kabuğu, Salyangozlar bitkiyle beslenen bir canlıdır ve bu nedenle zararsızdır. Salyangozların salgıladığı sıvı sümüğe benzer bir görüntüdedir. Bu nedenle de halk arasında salyangoza sümüklü böcek denilmektedir Salyangoz kabuğu, Salyangozlar bitkiyle beslenen bir canlıdır ve bu nedenle zararsızdır. Salyangozların salgıladığı sıvı sümüğe benzer bir görüntüdedir. Bu nedenle de halk arasında salyangoza sümüklü böcek denilmektedir. Salyangozların metabolizması oldukça yavaştır. Sürünerek hareket eden salyangozların ayakları yoktur. Ancak hareketlerini salgıladıkları sümüksü sıvı sayesinde yaparlar. Hatta yaz aylarında salyangozların geçtiği yerlerde parlak bir yapı görülür. Salyangozlar solunumu kabuğunun kenarında bulunan ufak bir delik sayesinde yaparlar. 

Salyangoz kabuğu özellikleri: Vücudunun büyük bir kısmı su ile kaplıdır. Kabuğunun içerisinde sümüksü bir sıvı taşırlar. Bu sıvı sayesinde hareket eder ve vücutlarını nemli tutarlar. Genellikle kış aylarında vücudunun büyük çoğunluğunun su ile kaplı olması nedeniyle donarak ölürler. Salyangozların ilk oluşumları sırasında kabukları yumuşaktır. Ancak zamanla katılaşır. Salyangozlar kabuklarını dışarıdan gelebilecek zararlara karşı önemli bir kalkan olarak kullanır. Herhangi bir tehlike ile karşı karşıya kaldığında hemen kabuğuna çekilerek kendini güven altına alır. Kabuğunun içerisinde kendine özgü, sümüksü sıvı taşır. Salyangoz kabuğu kalsiyum, karbonat ve protein içerir. Kabukları birbirinden farklıdır. Bazılarının yuvarlak şeklindeyken bazıları spiral şekildedir. Hatta bazıları düz bir yapıdadır. Kabuğu çıkarılan salyangoz artık ölü bir salyangozdur.
]]>